Decyzja w sprawie pogłębienia toru wodnego w Świnoujściu

sty 10, 2013 | Port Świnoujście

aportswinoujsciekonfW sali konferencyjnej terminala promów morskich w Świnoujściu 9 stycznia odbyła się konferencja prasowa na temat pogłębienia toru wodnego i związana z tym przyszłość świnoujskiego portu wewnętrznego. W konferencji udział wzięli Andrzej Borowiec, dyrektor Urzędu Morskiego, Ewa Żmuda-Trzebiatowska, posłanka PO, Jarosław Siergiej, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz Marek Kowalewski, prezes Portu Handlowego Świnoujście.

Zapadła decyzja z ministerstwa o 30 centymetrowym pogłębieniu podejścia do nabrzeży świnoujskiego portu wewnętrznego, co umożliwi wpływanie jednostek o zanurzeniu do 13,5 m, długości 300 m i szerokości 50 m. Tor wodny od rejonu wejścia do portu w Świnoujściu po nabrzeże Górników będzie pogłębiony do 14,5 metra. Odcinek przeznaczony do pogłębienia ma długość około 4 km i jak zaznaczył Andrzej Borowiec, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, jeśli nie będzie niespodzianek przy badaniu falochronu zachodniego to prace mają kosztować około 3 mln zł., a pogłębienie będzie realizowane w 2014 r.

W Świnoujściu powstanie terminal kontenerowy. Będzie on zlokalizowany przy nabrzeżu Hutników. Będzie to wzbogacenie oferty portu w Świnoujściu wobec nowego terminalu masowego w Gdańsku.

” – Nastąpi rozwój portu od strony wody poprzez zmaksymalizowanie parametrów wejściowych. Wydobędziemy ze Świnoujścia maksimum „– podkreślał J. Siergiej, prezes ZMPSiŚ.

Zapraszamy do pełnej relacji z wydarzenia: