Wicepremier Piechociński: Polskie porty otwarte na dostawy z Korei

paź 25, 2013 | Polskie nowości

1Korea– Ponad 80 proc. światowej wymiany towarowej odbywa się drogą morską. To szansa dla naszych portów w Gdańsku i Świnoujściu, które mogą przyjąć kontenerowce z Europy i ze świata. Liczymy na wsparcie koreańskich partnerów, którym zaproponowaliśmy obsługę portową ich importu zaopatrzeniowego do Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński na spotkaniu z ministrem gospodarki, handlu i przemysłu Republiki Korei Yoon Sang-jick. Rozmowy odbyły się 23 października 2013 r. w Seulu.

Wicepremier Piechociński przypomniał, że temat współpracy obu krajów w zakresie rozwoju polskich portów morskich był poruszony także podczas rozmów plenarnych prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z prezydent RK Park Geun-hye 22 października 2013 r. w Korei. – Od wakacji realizowane jest bezpośrednie połączenie kontenerowe pomiędzy portami koreańskimi a terminalem gdańskim – przypomniał wicepremier. – Daje to możliwość ekspansji produktów z Korei i tej części świata do Europy. To też szansa dla wzrostu eksportu polskich przedsiębiorstw do krajów azjatyckich – dodał.

Podkreślił, że rozwój polskich portów zwiększy również wpływy budżetowe i zapewni nowe miejsca pracy w firmach transportowych i logistycznych. – Naszą ambicją jest, aby import z krajów południowo-wschodniej Azji odbywał się przez polskie zespoły portów Szczecin-Świnoujście i Gdańsk-Gdynia – powiedział wicepremier Piechociński. – Atrakcyjność tego przedsięwzięcia zwiększy znacząco proponowany przez MG pakiet portowy w ramach IV ustawy deregulacyjnej – zaznaczył.

Szef resortu gospodarki zaznaczył również, że od lat Polska jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej (EŚW) pod względem zaangażowania inwestycyjnego koreańskich przedsiębiorstw. – Jedna trzecia wszystkich projektów realizowanych w naszym regionie powstała w Polsce – powiedział. – Wśród 10 największych inwestycji zakończonych w latach 2002-2012, na pierwszym miejscu jest koreańska firma LG Philips LCD –Zainwestowała ona w Polsce 429 mln euro oraz stworzyła ponad 3 tys. nowych miejsc pracy – dodał.

***

W 2012 r. obroty handlowe Polski i Korei Południowej kształtowały się na poziomie 3,9 mld euro i były nieco wyższe niż w roku 2011. Eksport polskich produktów do Korei w tym czasie zwiększył się o 112 mln euro, tj. o 37 proc., osiągając nie notowany wcześniej poziom 412 mln euro. Z kolei import wzrósł o  120 mln euro tj. o 4 proc.

Po 7 miesiącach 2013 r. polski eksport towarów do Republiki Korei osiągnął wartość ok. 294 mln euro, czyli o 30 proc. wyższą niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.