Warszawskie Forum Biznesu z udziałem ZMPSiŚ

paź 30, 2017 | Port Szczecin

161 3

Dariusz Słaboszewski – prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wziął udział w Forum Biznesu w formacie 16+1 odbywającym w dniach 25-26 października br. w Warszawie. Forum odbyło się  w ramach 2. Spotkania Ministrów Transportu Europy Środkowo-Wschodniej i Chin.

Spotkanie zainaugurował Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Obecna była również Premier Beata Szydło. Premier Szydło kończąc swoje wystąpienie zaprosiła uczestników wydarzenia na Światowe Dni Morza, które w 2018 roku odbędą się w Szczecinie. Wydarzenie będzie połączone z organizacją dorocznego Kongresu Morskiego. Prezes Rady Ministrów podkreśliła, że te wydarzenia będą doskonałą okazją do kontynuacji dyskusji o transporcie, a w szczególności o transporcie morskim i żegludze śródlądowej.

Prezes Słaboszewski wziął udział w panelach dyskusyjnych związanych w portami morskimi oraz żeglugą śródlądową. Prelegenci rozmawiali o potencjale portów, perspektywach rozwojowych, w tym zaplanowanych inwestycjach. Wiele uwagi poświęcono żegludze śródlądowej. Te tematy są bardzo ściśle powiązane ze zespołem portów Szczecin-Świnoujście, które posiadają 140 ha wolnych terenów pod budowę nowych terminali. Ponadto jakie jedyne dzięki Odrzańskiej Drodze Wodnej mają bezpośredni dostęp do żeglugi śródlądowej, uważanej za najbardziej ekonomiczną i przyjazną środowisku. Zarząd Portu ma także zaplanowany na najbliższe lata bogaty program inwestycyjny, którego wartość przekracza miliard złotych.

W panelach dyskusyjnych poza ZMPSiŚ uczestniczyli również przedstawiciele portów  morskich takich jak: Ryga, Kłajpeda, Gdańsk, Gdynia, Bar, Rijeka, Ploce, Zadar, Koper i Konstancja. Nie zabrakło także przedstawicieli polskiego i zagranicznego biznesu związanego z gospodarką morską i żeglugą śródlądową.

W trakcie tego międzynarodowego spotkania odbyła się oficjalna inauguracja działania Sekretariatu ds. Morskich 16+1 (Coordinating Secretariat for Maritime Issues 16+1).

Warto dodać, że prowadzącymi spotkanie byli Aneta Szreder-Piernicka, dyrektor ds. handlowych w ZMPSiŚ SA oraz Piotr Tolko – redaktor Radia Szczecin. (Monika Woźniak-Lewandowska)

 

ZMPSiŚ