W Świnoujściu w poniedziałek wstrzymany ruch statków, zamknięte ulice

lis 25, 2019 | Różne

ORP Flaming 6209081300

Wstrzymany ruch statków i promów, a także zamknięte ulice położone najbliżej toru wodnego – to część z utrudnień, z którymi muszą się liczyć mieszkańcy Świnoujścia podczas planowanej na najbliższy poniedziałek akcji wydobycia niewybuchu z II wojny światowej.   

Marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża będą wydobywali z Kanału Piastowskiego brytyjską lotniczą minę morską typu Mk VI. Niewybuch leży na torze wodnym Szczecin – Świnoujście. Natrafiła na niego firma pracująca na zlecenie urzędu morskiego. Trwają tam prace przygotowawcze do pogłębienia toru wodnego.

Podczas samego wydobycia i transportu bomby poza główki portu w Świnoujściu wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu statków. Dla statków wchodzących z redy portu w kierunku Zalewu Szczecińskiego ruch zostanie wstrzymany w godzinach 6.30 – 10.00. W tych samych godzinach wstrzymany zostanie ruch dla statków wychodzących z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską. Dla statków nawigujących w granicach portu ruch zostanie wstrzymany w godzinach 9.00 – 10.00.

Z utrudnieniami muszą liczyć się także mieszkańcy Świnoujścia i użytkownicy przeprawy promowej. Od godziny 7:15 do 9:15 zamknięta będzie przeprawa promowa „Centrum” (popularne „Karsibory”). Ostatni prom z Uznamu odbije o godz. 7:00, a z wyspy Wolin o godzinie 6:40. Samochody kierujące się na tę przeprawę po stronie Uznamu od godziny 7:00 będą zatrzymywane na ul. Karsiborskiej. Wznowienie kursowania promów planowane jest na godz. 9:15. Promy na przeprawie „Warszów” („Bieliki”) nie będą pływały w godzinach 9:30 – 9:55. Ostatnie kursy z obu stron o godzinie 9.00.

Mieszkańców Karsiboru zainteresuje informacja, iż w godzinach od 7.45 do 9.15 zamknięty dla ruchu kołowego i pieszego będzie most łącząc wyspy Wolin i Karsibór. Podobnie, jak to było podczas poprzedniej podobnej akcji, na czas transportu miny poza świnoujski port, będą czasowe zamknięcia dla ruchu kołowego i pieszego ulic położonych najbliżej toru wodnego, m.in. Wybrzeże Władysława IV, Bohaterów Września, Chrobrego, Jana z Kolna. Na bezpieczeństwem czuwać będą patrole Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej.

Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Świnoujście, ewakuacji podlegają osoby znajdujące się w budynkach nr 25 przy ulicy Karsiborskiej. Ewakuacja zostanie przeprowadzona 25 listopada br. w godzinach 6.35 – 07.15.

Osoby, które w czasie podjęcia bomby będą znajdowały się w strefie do 550 metrów od nabrzeża, zobowiązane są do pozostania w miejscu zamieszkania, w budynkach. Służby proszą o niezbliżanie się do okien, niewychodzenie na balkony oraz na zewnątrz budynków. Dotyczy to też punktów usługowych, sklepów, etc.

W akcji wydobycia miny weźmie udział załoga niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

Wszelkie informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 91 322 00 08, 91 322 00 09, 91 321 44 26, 91 327 8397

(25 listopada 2019 – poniedziałek od 6:30 do czasu zakończenia przedsięwzięcia)

Brytyjska mina lotnicza, która zostanie wydobyta waży 900 kilogramów, a waga samego ładunku wybuchowego to ponad 400 kilogramów – powiedział w piątek rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski. Jak dodał, to już kolejne wydobycie tego typu obiektu. Podobne wydobyto w Świnoujściu w lipcu, sierpniu i wrześniu br.

źródło: PAP, UMŚ