W Świnoujściu odkopano wrak statku

mar 26, 2015 | Miasta

1wrakzdrojowaPodczas prowadzenia prac budowlanych przez firmę Zdrojowa Invest w Świnoujściu, odkopano wrak statku. W tym miejscu ma powstać hotel Radisson Blu Resort Świnoujście w ramach kompleksu Baltic Park Molo.

Statek był na głębokości ok. 8-10 metrów pod ziemią. Po odkryciu części drewnianego kadłuba wstrzymano prace budowlane w tym miejscu, a teren wokół zabezpieczono i poinformowano odpowiednie służby. Pozostałe prace kontynuowane są zgodnie z harmonogramem.

Jeśli pod ziemią znajduje się pozostała część kadłuba, to jego wielkość można szacować na ok. 2-3 m szerokości i ok. 10 m długości.

Świnoujście dysponuje najszerszą plażą w Polsce, ponieważ jest jednym z nielicznych miejsc, w którym następuje akumulacja piasku morskiego i jej poszerzanie. Przed laty w tym miejscu był brzeg, zatem nie jest to teren, na który pojawienie się znaleziska może sugerować większy obszar odkryć. Dokładne ekspertyzy będą znane za jeden bądź dwa miesiące.

„Bardzo cieszymy się, że znalezisko jest na naszym terenie zwłaszcza, że grupa Zdrojowa wspiera sztukę, w tym użytkową, której przykładem może być historyczny statek. Jeśli potwierdzi się jego wartość ekspozycyjna, jesteśmy zdeterminowani żeby zapewnić finansowanie na zabezpieczenie i trwałą ekspozycję publiczną drewnianego statku przy promenadzie we współpracy z odpowiednimi instytucjami. W ten sposób wszyscy mieszkańcy i turyści będą mogli oglądać eksponat” – skomentował znalezisko Jan Wróblewski, Członek Zarządu grupy Zdrojowa Invest & Hotels, właściciela projektu.


Zdrojowa Invest