W sobotę o godzinie 14 wpłynie gigantyczny masowiec m/v „Chiara”

sie 23, 2012 | Port Świnoujście

chiaraJak już informowaliśmy, mierzący 255 metrów długości i 43 metry szerokości masowiec „CHIARA”, przypłynie 25 sierpnia br. około godz. 14.00 do Portu w Świnoujściu. Będzie to największy statek jaki kiedykolwiek przypłynął do Portów w Szczecinie i Świnoujściu. Statek zacumowany będzie przy nabrzeżu Górników, które jest dzierżawione przez Port Handlowy Świnoujście Sp. z o.o. i właśnie ta spółka będzie obsługiwała „CHIARĘ”. Statek płynący z USA pod banderą Liberii przywiezie do Polski 95 tys. ton węgla koksującego (maksymalna nośność statku wynosi 115 910 DWT) i według planu jego rozładunek ma potrwać do 28 sierpnia br. Przyjęcie tak gigantycznego masowca jest możliwe ze względu na dynamiczny rozwój Portu Handlowego w Świnoujściu, który w ostatnich latach poczynił znaczące inwestycje, zwiększające parametry techniczne dzierżawionych nabrzeży, a także znacznie poprawiające wydajność pracy urządzeń portowych do załadunku/rozładunku towarów.  

Port Handlowy Świnoujście Sp. z o.o.  (PHŚ)

NabrzeżeGórnikówFirma powstała w 1991 roku w wyniku przekształceń własnościowych Zespołu Portowego Szczecin – Świnoujście. Port Handlowy Świnoujście jest najmłodszym, dynamicznie rozwijającym się polskim portem, usytuowanym u ujścia rzeki Świny do Bałtyku.
PHŚ jest portem morskim o charakterze uniwersalnym, który, bazując na wieloletnim doświadczeniu, wykwalifikowanej kadrze pracowniczej oraz posiadanych zasobach suprastruktury, zapewnia obsługę przeładunkową i składową dla szerokiego spektrum towarów suchych masowych i drobnicowych. W PHŚ towary obsługiwane są na pięciu nabrzeżach: „Portowców”, „Górników”, „Hutników, „Chemików” i na „Nab. 87”.
Dzięki istniejącej infrastrukturze na nab. „Hutników” i  na nab. „Górników”, PHŚ jest jedynym polskim portem przyjmującym statki z węglem o zanurzeniu 13,20 m, na dwóch niezależnych stanowiskach rozładunkowych, oferującym najwyższe raty przeładunkowe sięgające 22 000 ton/doba, oraz posiadającym możliwości składowania do 1 000 000 ton jednorazowo.
Węgiel kamienny – energetyczny oraz koksowy są głównymi ładunkami pokrywającymi ponad 90% masy towarowej. Ponadto PHŚ obsługuje ładunki rudy, kruszyw, zbóż, biomasy, koksu pozostałe ładunki masowe a także drobnicę, wyroby hutnicze oraz sztuki ciężkie.
Usługi te są częścią łańcucha transportowego towarów importowanych, eksportowanych lub będących w tranzycie przez Polskę dostarczane lub odbierane drogą morską. PHŚ świadczy również usługi dodatkowe powiązane z działalnością podstawową takie jak cumowanie jednostek ważenie towaru, tarowanie, obsługę kolejową, usługi sprzętowe i inne. Dzięki współpracy z podmiotami grupy OT LOGISTICS, do których należy, PHŚ świadczy również usługi spedycyjne i transportowe drogą kolejową lub rzeczną do finalnego odbiorcy.

Magdalena Kucier

Specjalista ds. Handlu i Marketingu PHŚ