W marcu spadek globalnych przewozów towarów w kontenerach

maj 10, 2013 | Polskie nowości

1konteneryGlobalny eksport towarów w kontenerach w marcu sięgał 10,95 mln TEU (kontenerów 20. stopowych), czyli zmalał o 1,7 proc. w porównaniu do marca 2012 roku.

– To nie całkiem zgodna tendencja z oczekiwaniami przewoźników oceanicznych – komentuje firma Container Trades Statistics, zbierająca dane o przewozach.

Całkowity wywóz towarów z Azji (w tym w wymianie handlowej wewnątrz tego kontynentu) na wszystkie rynki zagraniczne, monitorowane przez CTS, spadł ponownie w marcu br. r/r – po spadku w lutym – tym razem o 2,7 proc., do 5,99 mln TUE. W szczególności w eksporcie towarów azjatyckich do Europy, spadek można przypisać wyjątkowo długotrwałym złym warunkom pogodowym, co znajduje wyraz też w spadku sprzedaży detalicznej.

Zarazem w marcu zmalał przywóz towarów w kontenerach do Azji – wyniósł on 4,1 mln TEU, tj. był o 7,2 proc. niższy niż rok temu.

W marcu zmalał też o 1,9 proc. r/r całkowity wywóz towarów z Ameryki Północnej – do 1,3 mln TEU, a o 7,9 proc. w porównaniu do lutego. Natomiast wzrósł import towarów do Ameryki Płn., aż o 8,6 proc. – do 1,9 mln TEU i aż o 25,7 proc. w porównaniu do lutego br.

Źródło: www.wnp.pl