W Łebie oddano do eksploatacji nabrzeże stoczniowe

paź 6, 2015 | Polskie nowości

1abcleba stocznia

W porcie w Łebie oficjalnie otwarto nabrzeże stoczniowe. Inwestycja jest warta 3 miliony złotych.

O tę inwestycję od lat mocno zabiegały władze Łeby i sami rybacy. Budowa była współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycje w Zrównoważone Rybołówstwo. Z UE pozyskano ponad 3 miliony złotych, a ze środków krajowych ponad  milion złotych. Inwestorem jest Zrzeszenie Rybaków Morskich natomiast teren ten gdzie powstała stocznia należy do urzędu miasta.  Głównym celem powstania stoczni jest potrzeba utrzymania zaplecza remontowego dla jednostek rybackich.

– W chwili obecnej kończone są prace przy montażu specjalistycznego dźwigu służącego do podnoszenia stalowych elementów o dużej wadze jak również niewielkich jednostek rybackich – Ludwik Greczko, kierownik Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb w Łebie. – W ciągu najbliższych tygodni zostanie zainstalowany profesjonalny wyciąg do wyciągania większych jednostek z wody o wadze nawet do 135 ton.

Jak dodaje Ludwik Greczko rybacy łebscy są bardzo zadowoleni, że inwestycja ta w końcu została ukończona. – Zapotrzebowanie na tego typu usługi jest naprawdę duże – przekonuje.

Aktualnie w Łebie zarejestrowanych jest 38 jednostek, przy których zatrudnionych jest 111 rybaków. Nowa inwestycja podniesie znaczenie portu w Łebie. Tym bardziej, że w mieście działa też Pierwszy Skup Ryby Świeżej. Obiekt składa się z głównego budynku, miejsca przyjmowania i składowania ryb, tzw. giełdy towarowej, zaplecza weterynaryjnego i socjalnego oraz dwudziestu boksów na sprzęt rybacki. Ta inwestycja pochłonęła siedem milionów złotych.

 

Źródło: strefabiznesu.gp24.pl