Usługi offshore specjalnością Morskiej Stoczni Remontowej S.A. w Świnoujsciu

maj 10, 2013 | Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" S.A.

1asgard1Przychody Morskiej Stoczni Remontowej S.A. ze sprzedaży usług offshore były w 2012 roku wyższe, niż dochody z remontów statków.  Kontrakty na budowę konstrukcji umożliwiających gospodarczą eksploatację zasobów morza realizowane są w Świnoujściu od piętnastu lat.

Realizację pierwszego kontraktu offshore rozpoczęto  w Świnoujściu w  maju 1998 roku, a więc dokładnie piętnaście lat temu. Świnoujska stocznia otrzymała wówczas zlecenie na budowę konstrukcji dla platformy wydobywczej STATOIL na polu ASGARD.  

– Realizacja usług offshore stała się specjalnością stoczni remontowej w Świnoujściu – mówi Lesław Hnat, prezes Morskiej Stoczni Remontowej S.A. w Świnoujściu – W 2012 roku udział przychodów z usług przemysłowych w tym segmencie w przychodach netto ze sprzedaży produktów ogółem wyniósł w MSR S.A. 56% i przewyższył przychody z podstawowej dotychczas działalności remontowej.

MSR  S.A. sfinalizowała dotąd 36 kontraktów offshore. Obecnie realizowane są  dwa kolejne – oba na zlecenie norweskiego koncernu AKER Solutions,  jednego z1ekofisk1e światowych liderów w segmencie konstrukcji offshore i subsea.  Na wrzesień 2013 r. zaplanowano zakończenie kontraktu na budowę konstrukcji podwodnych dla pola ASGARD.  

–  Po piętnastu latach powróciliśmy na to samo pole wydobywcze na Morzu Północnym – mówi Lesław Hnat, prezes MSR S.A. w Świnoujściu.

Zlecenie norweskiego koncernu dotyczy budowy  konstrukcji stalowych, umożliwiające instalowanie urządzeń do podwodnej segregacji  wydobywanego oleju, gazu oraz odpadów. Posegregowane na dnie morza surowce  transportowane są na platformy przeładowcze, na tankowce lub bezpośrednio do terminali  zlokalizowanych na lądzie.  To projekt innowacyjny – w  Świnoujściu nie budowano dotąd tego typu  konstrukcji.

– To dla nas ważny kontrakt. Jego realizacja umocni pozycję naszej stoczni na rynku producentów konstrukcji offshore o podwyższonym poziomie technologicznym – mówi Tomasz Reterski, zastępca Dyrektora Działu Handlowego, odpowiedzialny w świnoujskiej „remontówce” za segment offshore.

Również na zlecenie AKER Solutions od kwietnia 2012 roku montowane są w Świnoujściu elementy  wyposażenia platformy EKOFISK  2/4Z , zlokalizowanej na jednym z największych norweskich pól wydobywczych ropy naftowej i gazu ziemnego na Morzu Północnym. W  MSR wykonywane są konstrukcje ze stali czarnej, nierdzewnej i aluminium oraz elementy urządzeń umożliwiające transport gotowych elementów konstrukcyjnych na pole wydobywcze. Zakończenie tego kontraktu nastąpi w maju 2013.

W marcu 2013 r. MSR S.A. w Świnoujściu przeszła pozytywnie audyty certyfikujące i ponownie uzyskała status kwalifikowanego dostawcy Aker Solutions. Spółka  posiada również certyfikat  firmy Achilles – platformy zrzeszającej największych klientów z branży offshore na rynku norweskim i duńskim (m.in.:  Statoil, Shell, Total, BP).

– Jest to platforma, mająca ułatwić firmom zajmującym się gospodarczą eksploatacją zasobów morza  znalezienie podwykonawców lub  dostawców zweryfikowanych pod kątem posiadanych certyfikatów i możliwości technicznych –  wyjaśnia Tomasz Reterski.

Obecnie prowadzone są negocjacje kolejnych kontraktów offshore.