Wkrótce nowe parkingi w porcie Szczecin i Świnoujście

gru 14, 2014 | Port Szczecin

1parking1Dobra wiadomość dla wszystkich zmotoryzowanych – w zespole portowym Szczecin-Świnoujście powstaje 585 nowych miejsc postojowych.

Budowa nowych parkingów w obu portach rozpoczęła się w kwietniu br. Prace prowadzone są na obszarze o powierzchni 9,3 ha obejmującym w sumie pięć miejsc – trzy w Szczecinie, dwa w Świnoujściu. Towarzyszy jej – zwłaszcza w Świnoujściu – duże społeczne oczekiwanie, bowiem po jej zakończeniu znacznie usprawniony będzie ruch na drogach dojazdowych, jak i na terenie samego portu. Poza poprawą nawierzchni na parkingach powstaną zupełnie nowe sanitariaty oraz system monitoringu i kierowania ruchem.

Nowych parkingów możemy się spodziewać już w pierwszej połowie 2015 r. Kierowcy będą mieli do dyspozycji 585 miejsc postojowych, w tym 183 dla samochodów osobowych, pozostałe przeznaczone są dla ciężarówek. Dalsze korzyści z inwestycji to poprawa parametrów technicznych dróg poprzez zwiększenie szerokości z 6 do 7 m oraz dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi pojazdu na nawierzchnię jezdni i nawierzchnię przeznaczoną do postoju ciężkich pojazdów z obecnych 40-60 kN do 115 kN.

Inwestycja ukierunkowana jest na poprawę infrastruktury dostępu do portów od strony  zaplecza. Wynika też z dostrzeżenia przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście potrzeby usprawnienia i poprawy dojazdu do obu portów i wewnętrznej logistyki ruchu samochodów ciężarowych. Prowadzona jest w ramach systemu zaprojektuj i zbuduj. Współfinansuje ją UE. Całkowita wartość zadania to 63,3 mln złotych. Planowane dofinansowanie unijne to 49 mln złotych. Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Monika Woźniak-Lewandowska


1logosy