Uczestnicy Rejsu Niepodległości świętowali w Osace

lis 12, 2018 | Polskie nowości

osaka2018

W historycznym dniu historycznej podróży Dar Młodzieży zawinął do Osaki.

11 listopada 2018 roku, o godz. 9.49 czasu lokalnego – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – czczący ten wyjątkowy rok Rejs Niepodległości dotarł do Japonii. W historii Daru Młodzieży to już trzecia wizyta w Osace. Po raz pierwszy Dar pojawił się tutaj 22 października 1983 roku. To także był historyczny rejs – pierwsza międzykontynentalna podróż świeżo zbudowanej fregaty. Pierwszy równik, pierwsza wielka, morska przygoda dla 119 świeżo upieczonych studentów gdyńskiej WSM-ki. Na Darze Młodzieży przyszło im spędzić pierwszych 7 miesięcy swej morskiej kariery – w maju 1983 r. zdali maturę, w czerwcu egzaminy do Wyższej Szkoły Morskiej, a w lipcu płynęli już w wielki, nieznany świat. Śladami Conrada, przez 7 mórz, 3 oceany pożeglowali na Daleki Wschód. To był także cały semestr nauki, kolokwia, egzaminy na pokładzie żaglowca. Do historii przeszło także paradne wejście polskiej fregaty do wewnętrznego portu. Komendant Tadeusz Olechnowicz wchodził do Osaki pod pełnymi żaglami. Tak opisał to uczestnik rejsu red. Zbigniew Urbanyi: Gdy zabrzmiały komendy – postawić wszystkie żagle rejowe, ludzie wprost darli liny. 110 sekund i fregata zajaśniała całym pięknem. A wiatr przyszedł i Dar Młodzieży już go złapał. Lekko pochylił się na prawą burtę, … i przyspieszył tak gwałtownie, że zaskoczone holowniki pozostały w tyle….sześć siedem węzłów. Wspaniały bieg pod małą bandergalą. Na topach masztów i na gaflu trzy polskie bandery i jedna japońska…. Na nabrzeżu olbrzymi tłum. Klaszcze. Słychać gromkie „banzai! banzai! banzai!”… Dar Młodzieży zaproszony był wówczas na wielki zlot żaglowców uświetniający 400 lat zamku cesarskiego w Osace.

26 kwietnia 1997 roku Dar dotarł do Osaki po raz drugi. To był finał wielkich azjatyckich, dwuetapowych regat na trasie Hongkong – Okinawa i Kagoshima – Osaka. Na pierwszym etapie znokautował rywali wyprzedzając ich o 1,5 doby. Na drugim, pozwolił się wyprzedzić bliźniaczej, rosyjskiej Pałładzie. Ówczesna prasa donosiła: Zwycięzcą w klasie „A” został Dar Młodzieży, flagowy żaglowiec Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. w imprezie wzięło udział 48 jednostek z 17 krajów… Kapitanowi Henrykowi Śniegockiemu, komendantowi Daru Młodzieży, mer miasta Osaka Takafumi Isomura wręczył także nagrodę specjalną za wysoki poziom wyszkolenia studentów.

Trofeum z Osaki do dzisiaj zdobi salon Daru Młodzieży. Japoński port zajmuje więc wyjątkowe miejsce w historii wielkich podróży naszej fregaty. Dzisiejszy rocznicowy dzień i trzecią wizytę w Osace bez wątpienia także nazwać można historyczną. Uroczyste powitanie, podniosły, odśpiewany przez załogę Mazurek Dąbrowskiego, biało-czerwone barwy i polskie chorągiewki w rękach japońskich gospodarzy to mocny akcent 11 listopada 2018 roku – rocznicy stulecia narodzin niepodległej Rzeczypospolitej.

 

źrółdo: Uniwersytet Morski w Gdyni