Uatrakcyjnić nabrzeże

sty 29, 2013 | Szczecin

111dworzecSzczecin. Przystań przy ul. Jana z Kolna, w pobliżu dawnego Dworca Morskiego, ma być bardziej atrakcyjna turystycznie. Górny pasaż spacerowy nabrzeża Pasażerskiego zostanie wyremontowany. Spółka Żegluga Szczecińska ogłosiła przetarg na roboty budowlane.

To inwestycja typu „zaprojektuj i zbuduj”, co oznacza, że wykonawca najpierw przygotuje jej projekt, a następnie go zrealizuje. Wyremontowana ma zostać nawierzchnia ciągu pieszego na nabrzeżu Pasażerskim, a także instalacje – przyłącza i sieci elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe i telekomunikacyjne. Przewidziano też usunięcie starego drzewostanu i nasadzenie nowego. Wycięte zostaną zaawansowane wiekiem cztery wierzby i pięć topoli. Ich mocno rozrośnięte korzenie spowodowały duże uszkodzenia ciągów pieszych, murków oporowych i sieci kanalizacyjnej. Stare drzewa będą zastąpione dziewięcioma ozdobnymi klonami.

– Chcemy to miejsce uzupełnić jeszcze inną roślinnością, by nie tylko ładnie wyglądało, ale by ta zieleń utworzyła ekran akustyczny oddzielający je od ruchliwej ulicy Jana z Kolna – mówi Dariusz Słaboszewski, prezes Żeglugi Szczecińskiej.

Ponadto mają być wyremontowane istniejące oraz zainstalowane nowe elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, lampy itp.

Oferty na wykonanie tych prac można składać do 7 lutego br. Jedynym kryterium przy wyborze będzie cena.

Zwycięzca przetargu ma skończyć remont do 1 lipca br., a więc – jeśli nic na stanie na przeszkodzie – jeszcze w wakacje pasaż w pobliżu Dworca Morskiego będzie odnowiony. Przypomnijmy, że na początku sierpnia do Szczecina zjedzie mnóstwo turystów na finał The Tall Ship’s Races. Będą podziwiać piękne żaglowce, ale też rozglądać się wokół. A reprezentacyjne nabrzeża miasta to jedna z jego wizytówek.

– Gdyby się okazało, że z jakichś powodów nie uda się zakończyć remontu przed zlotem żaglowców, to przełożymy rozpoczęcie prac na później, już po imprezie – zaznacza D. Słaboszewski. – Na razie wszystko wskazuje na to, że powinniśmy zdążyć.

Już wcześniej spółka wyremontowała nabrzeże tuż przy Odrze. Wyposażono je w system nowych odbojnic i objęto monitoringiem. Inwestycja miała unijne dofinansowanie.

– Teraz też się staramy o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego – dodaje prezes Żeglugi Szczecińskiej.

W planach dotyczących przebudowy nabrzeża Pasażerskiego zakłada się kolejne prace. W przyszłości prawdopodobnie staną tam pawilony lub dwukondygnacyjny budynek usługowy.

Dodajmy, że Żegluga Szczecińska świadczy m.in. usługi portowe dla małych jednostek turystycznych i pasażerskich (morskich i śródlądowych) oraz turystyczno-rekreacyjne i kulturalne. Stuprocentowym udziałowcem spółki jest Gmina Miasto Szczecin.

Źródło: www.kurier24.pl