TYTUŁ „ZŁOTEGO INŻYNIERA 2011” DLA PIOTRA KURZAWY ZE SPÓŁKI POLSKIE LNG

mar 5, 2012 | Terminal LNG

PiotrKW plebiscycie organizowanym przez Naczelną Organizację Techniczną i redakcję Przeglądu Technicznego, tytułem „Złotego Inżyniera 2011” uhonorowano 6 osób, wśród których znalazł się Piotra Kurzawa, inżynier ze spółki Polskie LNG. W tegorocznej edycji konkursu, jeszcze jeden przedstawiciel tej firmy – Wojciech Cudny, dyrektor Pionu Eksploatacji Polskie LNG – otrzymał nominację do tego tytułu.

Piotr Kurzawa, wicedyrektor Projektu Budowy Terminalu LNG ds. Realizacji, ten zaszczytny tytuł otrzymał za najwyższe standardy prowadzenia świnoujskiej budowy, wśród których – jako kluczowy parametr – doceniono jakość.

– Inżynier Kurzawa swoją pracą udowadnia, że inwestycja infrastrukturalna w Polsce może być realizowana sprawnie, fachowo i z zachowaniem najwyższych standardów. W zaledwie dwa miesiące zespół pod okiem Piotra Kurzawy wybetonował  ściany zewnętrzne zbiorników, które już w 2014 roku osłaniać będą zbiorniki właściwe ze skroplonym gazem ziemnym. To dotąd najszybsze na świecie betonowanie takich obiektów metodą ciągłą z użyciem szalunku ślizgowego – tak organizatorzy konkursu uzasadniali przyznanie Piotrowi Kurzawie nagrody w kategorii Jakość. Laureat odebrał wyróżnienie z rąk byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka, podczas gali, która odbyła się 2 marca 2012 r. w Warszawie.  

Piotr Kurzawa jest absolwentem Politechniki Szczecińskiej i doświadczonym budowniczym. Ma za sobą szereg realizacji infrastrukturalnych w kraju i za granicą. Jako kierownik budowy terminalu LNG w Świnoujściu, nadzoruje ze strony inwestora prace przy tej ważnej dla polskiego systemu energetycznego inwestycji. Zakończony sukcesem, na przełomie jesieni i zimy 2011 roku, dwumiesięczny proces stawiania ścian zewnętrznych przyszłych zbiorników na gaz, jest w dużym stopniu jego zasługą.

– Te dwie nominacje, jak i zdobyty tytuł tylko potwierdzają, że nasza budowa jest realizowana przez  wybitnych fachowców, których dostrzegło i doceniło grono niezależnych specjalistów – podkreśla Rafał Wardziński, pełniący obowiązki prezesa Zarządu spółki Polskie LNG. – To także dowód, iż przyszłość terminala LNG jest w rękach najlepszych polskich inżynierów, co pozwala ze spokojem patrzeć na dalszą jego realizację i terminowe zakończenie inwestycji – dodaje prezes Wardziński.

W tegorocznej edycji konkursu ogółem przyznano 21 tytułów: Złotego, Srebrnego, Wyróżnionego oraz Młodego Inżyniera. Nagrodą specjalną – statuetką Diamentowego Inżyniera – uhonorowano prof. Jerzego Buzka. Były premier RP, jak zauważono podczas ceremonii, wśród posiadanych tytułów naukowych jest przede wszystkim inżynierem – absolwentem Wydziału Energetycznego Politechniki Śląskiej.

– Jeśli Unia Europejska przegrywa walkę konkurencyjną, to właśnie dlatego, że brakuje w niej inżynierów i techników. Przegrywamy nie tylko z USA i Japonią, ale i z Chinami (…) – powiedział Jerzy Buzek. – Powinniśmy zwiększać zainteresowanie naukami ścisłymi w szkołach średnich, a nawet podstawowych, i zachęcać młodych ludzi, szczególnie dziewczęta, aby nie bały się zostać inżynierami. – podkreślił.

„Złoty Inżynier” to najbardziej prestiżowa polska nagroda przyznawana absolwentom uczelni technicznych za ich osiągnięcia zawodowe. Konkurs organizowany jest od 18 lat przez redakcję Przeglądu Technicznego – drugiego w Europie najstarszego czasopisma inżynierskiego o 146- letniej tradycji. Tegoroczna edycja odbyła się pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz wicepremiera Waldemara Pawlaka.

– Konkurs, który popularyzuje dokonania polskich inżynierów i promuje najwybitniejszych twórców techniki, zajął trwałe miejsce w naszym życiu publicznym – napisał prezydent w liście z okazji XVIII edycji plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera”, który odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.

Każdego roku w gronie laureatów są przedstawiciele różnych zawodów, absolwenci politechnik i uczelni rolniczych z całego kraju. Początkowo był rocznie tylko jeden laureat uhonorowany tytułem „Złoty Inżynier”. Od 1999 r. laureatów jest sześciu w kategoriach: nauka, high-tech, menedżer, zarządzanie, ekologia i jakość.