Tydzień Morski w Szczecinie

cze 8, 2015 | Polskie nowości

1mkm

W tym tygodniu na kalendarzu imprez związanych z tematyką morską zrobiło się tłoczno.

Dokładnie 10 czerwca rozpoczyna się 3 edycja Międzynardodowego Kongresu Morskiego, w którym wezmą udział przedstawiciele polskiej i europejskiej gospodarki morskiej. Uroczyste otwarcie zaplanowano w nowoczesnym budynku szczecińskiej filharmonii. Gośćmi otwarcia będzie wiceprezes  Rady Ministrów, Janusz Piechociński oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, prof. Dorota Pyć.

Głównym celem wydarzenia jest dyskusja w interdyscyplinarnym gronie, a następnie wypracowanie postulatów kluczowych dla dalszego rozwoju gospodarki morskiej w Polsce i Europie.

Przez 3 dni mogą Państwo uczestniczyć w prelekcjach specjalistów w danych dziedzinach w 4 różnych blokach tematycznych:

– Gospodarska morska – wyzwania i szanse rozwoju

– Gospodarka morska – badania, nauka i rozwój

– Wykorzystanie zasobów morza i ochrona środowiska morskiego

– Ekologia i bezpieczeństwo na morzu

Z całym szczegółowym programem można się zapoznać pod linkiem: http://kongres-morski.pl/program/

Kongres będzie trwał do 12 czerwca kończąc się podsumowaniem na Darze Młodzieży zacumowanym przy Wałach Chrobrego. 

Baltic Tall Ships Regatta 2015

1aparadazaglowcow

Już w piątek po raz kolejny powitamy przy gościnnych szczecińskich nabrzeżach najpiękniejsze żaglowce i jachty z całego świata. Szczecin będzie organ

Poniedziałek będzie dniem pożegnania załóg, żaglowców i jachtów. Od wczesnych godzin rannych będą opuszczały szczeciński port. A my wszyscy będziemy je żegnali z nadzieją, że przypłyną do nas wkrótce. Imprezę zakończy parada żaglowców i jachtów pod żaglami na morzu.izował wspólnie z litewską Kłajpedą i Sail Training International The Baltic Tall Ships Regatta 2015. Żaglowce i jachty zawitają do litewskiego portu w okresie od 5 do 8 czerwca 2015r. Stamtąd popłyną do Szczecina. Wydarzenie w Szczecinie odbędzie się od 12 do 15 czerwca 2015r. Udział w regatach zapowiedziały: największy szkolny żaglowiec świata, pływający pod rosyjską banderą SEDOV, dwie jednostki siostrzane wybudowane w polskich stoczniach: DAR MŁODZIEŻY i MIR, FRYDERYK CHOPIN, którego portem macierzystym jest Szczecin, ZAWISZA CZARNY, GENERAŁ ZARUSKI, SHTANDART, MERCEDES, ZŁOTY LEW, JOANNA SATURNA i inne. Wydarzeniu będzie towarzyszył jubileuszowy X Zlot Oldtimerów, którego gośćmi będą wiekowe żaglowce i jachty. Ponownie zapowiada się kilka dni ciekawej zabawy, niezwykłych spotkań mieszkańców miasta z żaglowcami i jachtami oraz ich załogami. Tradycyjnie Prezydent Miasta Szczecin wyda Obiad Kapitański dla wszystkich kapitanów żaglowców i jachtów. Załogi spotkają się z mieszkańcami miasta i gośćmi podczas parady załóg i ceremonii rozdania nagród. Po paradzie załogi zostaną zaproszone na wesołą zabawę. Żaglowce otworzą swoje pokłady dla zwiedzających przez cały okres pobytu w szczecińskim porcie. Kapitanowie kilku żaglowców zdecydowali się na zorganizowanie biletowanych rejsów żaglowcami po porcie. Finałowi regat będą towarzyszyły koncerty gwiazd, zespołów szantowych, folkowych. Tradycyjnie na Placu Adama Mickiewicza zostanie zorganizowana strefa dla dzieci.

Nie przegapcie tych wydarzeń jak i imprez im towarzyszących, życzymy owocnego merytorycznie i duchowo tygodnia.

Ahoj !

1amorza i oceany PNG logo big