Trzy porty przejdą lifting torów wodnych

cze 4, 2013 | Porty Morskie

1ustkaTory wodne w portach morskich w Kołobrzegu, Ustce i Łebie będą oczyszczone z piasku i mułu. Urząd Morski w Słupsku przystąpił do realizacji prac czerpalno-refulacyjnych, czyli standardowego zabiegu w celu utrzymania parametrów dla wpływających do portów statków.

W 2013 roku Urząd wykona roboty podczyszczeniowe, mające na celu utrzymanie parametrów torów wodnych w poszczególnych portach. Zaplanowana kubatura urobku ma wynieść: w Kołobrzegu – 20 tys. m3 , w Ustce – 10 tys. m3 (oraz 30 tys. m3 toru podejściowego z odkładem urobku na plażę wschodnią) w Łebie – 9 tys. m3. Urobek z portów wywożony jest na tzw. klapowisko, ok. 3 km w głąb morza.

W ramach wieloletniego Programu Ochrony Brzegów Morskich zrealizowane zostanie także sztuczne zasilanie trzech odcinków brzegowych o kubaturze po 50 tys. m3 każdy na wysokości miejscowości Łeba Wschód, Sarbinowo i Ustronie Morskie.

Łączny koszt prac podczyszczeniowych wyniesie 3,2 mln zł, zaś  sztucznego zasilania – ok. 7 mln zł. Termin zakończenia prac zaplanowano na 28 czerwca tego roku.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl