The Baltic Tall Ships Regatta 2015

mar 27, 2015 | Szczecin

12015 Baltic Regatta new logoW czerwcu tego roku po raz kolejny powitamy przy gościnnych szczecińskich nabrzeżach najpiękniejsze żaglowce i jachty z całego świata. Szczecin będzie organizował wspólnie z litewską Kłajpedą i Sail Training International The Baltic Tall Ships Regatta 2015. Rozmawiamy z Jerzym Raduchą.

Jakich jednostek możemy się spodziewać ?

Udział w regatach zapowiedziały: największy szkolny żaglowiec świata, pływający pod rosyjską banderą SEDOV, polski DAR MŁODZIEŻY, FRYDERYK CHOPIN, którego portem macierzystym jest Szczecin, ZAWISZA CZARNY, GENERAŁ ZARUSKI, SHTANDART, MERCEDES, ZŁOTY LEW, JOANNA SATURNA i inne. Wydarzeniu będzie towarzyszył jubileuszowy X Zlot Oldtimerów, którego gośćmi będą wiekowe żaglowce i jachty.

Czy będzie to porównywalnie tak wielka impreza jak The Tall Ship Races ?

Czerwcowe regaty można potraktować jako przedsmak tego, co wydarzy się w 2017 r. Zawody rozegrają się na Bałtyku. Żaglowce wypłyną z litewskiej Kłajpedy, by dotrzeć do Szczecina. Miasto po raz pierwszy będzie gospodarzem finału tej imprezy. Zaangażowanie miasta oraz budżet na nią przeznaczony gwarantują, że stanie się prawdziwą atrakcją nie tylko dla żeglarzy z całego świata, ale także setek tysięcy turystów odwiedzających w czerwcu Szczecin. Wydarzenie będzie kosztować miasto ponad 9 mln zł.

Czy będą przygotowane dodatkowe imprezy towarzyszące dla mieszkańców i przyjezdnych?

Wydarzenie w Szczecinie odbędzie się od 12 do 15 czerwca 2015r. Ponownie zapowiada się kilka dni ciekawej zabawy, niezwykłych spotkań mieszkańców miasta z żaglowcami i jachtami oraz ich załogami. Tradycyjnie Prezydent Miasta Szczecin wyda Obiad Kapitański dla wszystkich kapitanów żaglowców i jachtów. Załogi spotkają się z mieszkańcami miasta i gośćmi podczas parady załóg i ceremonii rozdania nagród. Po paradzie załogi zostaną zaproszone na wesołą zabawę. Żaglowce otworzą swoje pokłady dla zwiedzających przez cały okres pobytu w szczecińskim porcie. Kapitanowie kilku żaglowców zdecydowali się na zorganizowanie biletowanych rejsów żaglowcami po porcie. Finałowi regat będą towarzyszyły koncerty gwiazd, zespołów szantowych, folkowych. Tradycyjnie na Placu Adama Mickiewicza zostanie zorganizowana strefa dla dzieci.

Poniedziałek będzie dniem pożegnania załóg, żaglowców i jachtów. Od wczesnych godzin rannych będą opuszczały szczeciński port. A my wszyscy będziemy je żegnali z nadzieją, że przypłyną do nas wkrótce. Imprezę zakończy parada żaglowców i jachtów pod żaglami na morzu.

MiO

1amorza i oceany PNG logo big