„Testament RMS Titanic – 100 lat po tragedii”

kw. 5, 2012 | Gdynia

titancW nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r. RMS (ang. Royal Mail Steamer) Titanic – brytyjski transatlantyk typu Olympic, należący do towarzystwa okrętowego White Star Line, podczas swojego dziewiczego rejsu na trasie Southampton – Cherbourg – Queenstown – Nowy Jork, zderzył się z górą lodową i zatonął. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego.

W 100. rocznicę tych wydarzeń Urząd Morski w Gdyni, WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni wspólnie organizują 13 i 14 kwietnia br. konferencję naukową pt. „Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii”.
Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.
W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.
Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.
Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.
Pierwsza część dwudniowej konferencji odbywać się będzie w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3.
Sponsorem konferencji jest Grupa Energa a w grupie patronów medialnych są MorzaiOceany.pl   

Pokaz filmu „Gustloff. Ostatni rejs”

13 kwietnia 2012 r. o godz. 19.00 w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się otwarty pokaz filmu „Gustloff. Ostatni rejs”. Film w reżyserii Christiana Frey’a to dokument rzucający nowe światło na tę wielką tragedię w dziejach podróży morskich. W styczniu 1945 roku tysiące Niemców uciekały przed nadchodzącą Armią Czerwoną. Dla większości z nich jedyną nadzieją była ucieczka drogą morską, a jednym z ostatnich statków wypływających z Gdyni był „Wilhelm Gustloff”. Na pokład statku zdolnego zabrać około 2000 pasażerów wsiadło ich prawie 10 tys. Byli szczęśliwi, przekonani, że udało im się uniknąć śmierci. Większość z nich była jednak w błędzie. 30 stycznia 1945 roku radziecka torpeda zatopiła statek. Zginęło blisko 9500 osób. Twórcy filmu szukają odpowiedzi na pytania o przyczyny tej tragedii, odkrywając skrywane tajemnice.
Projekcja filmu odbywa się w ramach konferencji naukowej „Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii”. Pokaz odbędzie się w auli WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni (ul. Kielecka 7, I piętro) 13 kwietnia o godz. 19.00. Czas trwania filmu 50 min. Po projekcji odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi Piotr Wyszomirski z DKF Pomysłodalnia.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp bezpłatny.