Terminal we Frankfurcie nad Odrą – uroczyście otwarty !

gru 12, 2014 | Porty Morskie

1pcc1W dniu 9. grudnia 2014 roku na terminalu PCC Intermodal we Frankfurcie nad Odrą uroczyście została uruchomiona suwnica i tym samym ogłoszono zakończenie procesu rozbudowy obiektu.

Dzięki inwestycjom, terminal zyskał nowe moce przerobowe i znacznie powiększył parametry operacyjne (prezentacja terminalu i działalności firmy w załączeniu). Obecnie obiekt jest obsługiwany przez suwnicę bramową, która umożliwia wykonanie do 20 przeładunków na godzinę, zarówno kontenerów jak i naczep samochodowych oraz dwie mobilne maszyny przeładunkowe typu reachstaker, które dotychczas pracowały na terminalu.

Wyposażenie obiektu w suwnicę umożliwia obsługę pociągów znajdujących się na wszystkich 4 torach, po obu stronach terminalu. Suwnica porusza się z prędkością 120 metrów na godzinę, a jej rozpiętość wynosi 70 metrów. Pod suwnicą można piętrzyć kontenery na 3 poziomach, jej maksymalny udźwig to 41 ton.

Terminal we Frankfurcie jest zlokalizowany na granicy PL/DE. Dzięki temu stanowi doskonały hub do dalszej dystrybucji ładunków na linii Wschód –Zachód.

PCC Intermodal S.A. włączyła Terminal we Frankfurcie do swojej sieci regularnych połączeń intermodalnych w 2008 roku. Wówczas rozpoczął się proces intensywnego rozwoju połączeń międzynarodowych, via Frankfurt uruchomiono regularne serwisy do Hamburga i Rotterdamu.

Tym samym w 10 letniej historii PCC Intermodal S.A. Frankfurt Oder funkcjonuje już od 7 lat, a dzięki ciągłemu rozwojowi sieci jest on bardzo dobrze skomunikowany z kluczowymi dla transportu regionami. Terminal na bazie dziennej obsługuje pociągi intermodalne w relacji: Hamburg, Duisburg, Kutno. Obecnie w korytarzu na zachód tygodniowo obsługiwanych jest 6 połaczeń z/do Kutna (centralna Polska); 4 pociągi z/do Rotterdamu, 5 pociagów z/do Hamburga oraz 1-2 razy w tygodniu Duisburg. Od 2015 roku spółka planuje uruchomić dodatkowe – piąte regularne połączenie do Rotterdamu.

Uroczystość uruchomienia Terminalu we Frankfurcie nad Odrą była podzielona na dwie części. Przed południem goście spotkali się w Parku Technologicznym gdzie odbywały się ożywione dyskusje na temat branży, kierunków rozwoju i współpracy między różnymi partnerami z otoczenia intermodalu. Popołudniem goście udali się na terminal gdzie wszyscy wspólnie przecięli wstęgę – dając sygnał na ‘start’ suwnicy.

Podczas wydarzenia mieliśmy okazję zobaczyć z bliska terminal, na którym każdego dnia odbywają się przeładunki setek kontenerów, a także poznać działalność innych spółek z Grupy PCC SE.

Kolejne wielkie wydarzenie będzie miało miejsce w przyszłym roku. Wówczas PCC Intermodal S.A. zakończy m.in. inwestycje w Kutnie i będzie świętować 10-lecie spółki.

 

PCC intermodal