Terminal Naftowy w Gdańsku – otrzymał tytuł Inwestycji Roku

wrz 5, 2013 | Polskie nowości

1perninwestycjarokuPrestiżową nagrodę przyznała PERN „Przyjaźń” S.A. Rada Programowa  Forum Inwestycyjnego w Tarnowie.  W poniedziałek podczas uroczystej gali w Tarnowie pamiątkową statuetkę wręczył na ręce Marcina Moskalewicza, prezesa PERN „Przyjaźń” S.A.,  Paweł Tamborski, podsekretarz stanu w MSP.

Laudację wygłosił Roman Ciepiela, wicemarszałek województwa małopolskiego. Podkreślił w rangę inwestycji i jej znaczenie inwestycji dla  rozwoju krajowej gospodarki a także bezpieczeństwa energetycznego państwa.
– To nagroda dla wszystkich pracowników PERN „Przyjaźń” S.A. – dziękował prezes Moskalewicz i uzupełniał: -Terminal Naftowy zapewni to nie tylko bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej, ale także dywersyfikację działalności naszej Spółki, oraz przyniesie wymierne dochody dla budżetu państwa i województwa pomorskiego.
Budowany przez PERN „Przyjaźń” S.A. Terminal Naftowy w Gdańsku ma być docelowo pierwszym w Polsce hubem morskim o pojemności ok. 700 tys. m sześc. na ropę naftową, produkty ropopchodne i chemikalia.  Będzie oferował kontrahentom szereg usług jak magazynowanie, blendowanie, czy kumulację ropy naftowej. Stanie się oknem na świat dla polskich i niemieckich rafinerii a także traderów operujących w basenie Morza Bałtyckiego. W pierwszym etapie, którego zakończenie jest planowane w 2015 roku zostanie wybudowana część dedykowany ropie naftowej czyli zbiorniki o pojemności ok. 400 tys m sześć. wraz kompletną infrastrukturą jak rurociągi, pompownie na ropę naftową, pompownie p.poż. wraz z niezbędnymi instalacjami, systemy bezpieczeństwa, nadzoru i sterowania, a także budynki, place, pełne zagospodarowanie terenu. Drugi etap dedykowany chemikaliom i paliwom ma być zrealizowany do 2018 roku.  Całość inwestycji będzie kosztowała ok. 820 mln zł.