Terminal LNG: Pozostało 800 dni do otwarcia

kwi 19, 2012 | Terminal LNG

Tlng1Morza i Oceany: – Na jakim etapie aktualnie jest budowa terminalu LNG w Świnoujściu?

Maciej Mazur, Kierownik ds. Komunikacji i PR – Polskie LNG S.A. Warszawa: – Budowa terminalu LNG w Świnoujściu przebiega zgodnie z założonym harmonogramem. Dotychczas zostały wybudowane ściany dwóch zbiorników kriogenicznych na skroplony gaz. Wkrótce rozpocznie się bardzo skomplikowana technicznie operacja podnoszenia kopuł zamykających zbiorniki, jak również montaż stalowego płaszcza ochronnego, stanowiącego najważniejszy element wewnątrz tych monumentalnych obiektów.

Morza i Oceany: – Pozostało 800 dni do otwarcia. Czy wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem budowy i finansów?

Maciej Mazur: – Wszystkie prace na budowie terminalu LNG prowadzone są zgodnie z założonym harmonogramem. Nie zagrożone opóźnieniami są także kwestie związane z właściwym i terminowym wypełnianiem przez Spółkę zobowiązań finansowych związanych z realizacją projektu. Inwestycja posiada bardzo stabilny system finansowania, który gwarantuje terminowe realizowanie wszystkich zobowiązań finansowych, związanych z budową terminalu.

Morza i Oceany: – Czy są już wstępne plany, jak będzie wyglądało samo otwarcie Terminalu. Czy np. przypłynie jakiś tankowiec?

Maciej Mazur: – Na tym etapie inwestycji, kluczową kwestią dla Spółki jest terminowa i odpowiedzialna realizacja kolejnych kamieni milowych, przybliżających nas do zbudowania pierwszego w Polsce i w tej części Europy terminalu LNG. Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretnych planach związanych z samym otwarciem terminalu. Z pewnością będzie to bardzo ciekawe wydarzenie, stanowiące atrakcję turystyczną zarówno dla mieszkańców Świnoujścia, jak też dla turystów odwiedzających ten kurort – sam widok zawijających do portu gazowców typu Q-flex, czyli jednych z największych na świecie statków, o długości przekraczającej nawet 300 metrów, robi ogromne wrażenie.

Dziękujemy

Rozmawiał: Bogdan Tychowski

P.S. Korzystając z okazji informuję, że od dnia 10.04.2012 r. przejąłem obowiązki związane z relacjami z mediami w spółce Polskie LNG. Zapraszam do częstego kontaktu.

Z poważaniem,

Maciej Mazur Kierownik ds. Komunikacji i PR – Polskie LNG S.A. Warszawa