Terminal Cronimet w szczecińskim porcie już otwarty

paź 3, 2014 | Port Szczecin

1acronimetPonad rok temu odbyło się uroczyste wbicie łopaty, rozpoczynające budowę nowego terminalu w porcie w Szczecinie. Prowadzona przez firmę CRONIMET PL sp. z o.o. inwestycja miała na celu uruchomienie w szczecińskim porcie  terminalu dla obsługi metali żelaznych i nieżelaznych.

W ciągu tego czasu, po zaledwie roku prac budowlano-konstrukcyjnych, pierwszy statek został załadowany i wysłany w rejs. Tym samym kolejny oddział grupy CRONIMET, tym razem w porcie w Szczecinie, został otwarty. Z tej okazji 2 października odbyła się uroczysta ceremonia inaugurująca działalność nowego terminalu. Dzięki korzystnej lokalizacji związanej z bezpośrednim dostępem do morza, CRONIMET skupi się przede wszystkim na skandynawskiej bazie klientów.

„Szczecin ma doskonałe położenie. Stawiamy sobie za cel uzyskać, jak najszybsze i optymalnie dopracowane dostawy dla naszych klientów. Szczecin, jako jeden z największych i najkorzystniej położonych portów morskich Rejonu Bałtyckiego oferuje ku temu idealne warunki“, powiedział z okazji otwarcia nowego terminalu w Szczecinie Jürgen Pilarsky, Prezes Zarządu Holdingu CRONIMET GmbH.

Obrót handlowy w Szczecinie obejmuje materiały począwszy od złomu stali stopowych i żelaza, aż po żelazochrom i żelazonikiel. Na nabrzeżu z własną bocznicą kolejową, firma CRONIMET może dokonywać załadunku statków o pojemności 5.000 ton.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA pełniąc funkcję zarządzającego infrastrukturą portową, realizuje swoje podstawowe zadania zarówno poprzez prowadzenie modernizacji, budowy, czy rozbudowy tejże infrastruktury, jak i poprzez wspieranie inwestorów, którzy chcą w porcie ulokować swoją działalność, z wykorzystaniem transportu morskiego. W ten sposób stara się stworzyć jak najlepsze warunki pracy dla uczestników obrotu portowego. Otwarcie terminalu firmy CRONIMET jest jednym z przykładów takiej inwestycji, realizowanej przez podmiot zewnętrzny na terenie portów w Szczecinie i Świnoujściu. Aby firma CRONIMET mogła rozpocząć działalność, ZMPSiŚ SA poczynił inwestycje przygotowujące infrastrukturę portową, obejmujące swoim zakresem doprowadzenie mediów do granicy działki na nb. Przemysłowym oraz roboty pogłębiarskie.

Grupa CRONIMET z siedzibą w Karlsruhe jest światowym liderem w dziedzinie złomu metali stopowych, żelazostopów i metali hutniczych. Od ponad trzydziestu lat przedsiębiorstwo dostarcza surowce dla przemysłu produkującego stal stopową. Obecnie zatrudnia ponad 5.400 pracowników w ponad 50 oddziałach na całym świecie.