Teleyard rozpoczyna inwestycję

lis 28, 2013 | Polskie nowości

1-116378- Ryszard PakieserSymboliczne otwarcie inwestycji Teleyard w nowo utworzonej podstrefie Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej miało miejsce wczoraj (27.11.2013 r.) w szczecińskim Skolwinie.

W uroczystości udział wziął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Prezes Zarządu Teleskop Sp. z o. o. Reiner Maas powitał zebranych licznie gości serdecznie i po polsku, czym wzbudził wielkie uznanie. – Dziękuję za zrozumienie i lojalność, za pomoc, dzięki której możemy się dzisiaj spotkać w tym miejscu. Bardzo dziękuję marszałkowi Olgierdowi Geblewiczowi za współpracę – powiedział.

Członek Zarządu Teleyard Sp. z o.o., Christopher Maas przedstawił dwunastoletnią działalność firmy w Polsce.  Teleyard należy do belgijskiej grupy Telemond Holding z siedzibą w Antwerpii. Jako  Teleskop prowadzi trzy zakłady w Kostrzynie nad Odrą, gdzie produkuje m.in. wysięgniki teleskopowe, podnośniki do kontenerów, wysięgniki żurawi kolejowych oraz podwozia i nadwozia dla żurawi samochodowych.

Dzisiaj zarząd firmy otrzymał z rąk prezesa Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Artura Malca zezwolenie na działalność w na terenie strefy.

Marszałek Olgierd Geblewicz przypomniał niełatwą historię, jaką ma na koncie szczecińska inwestycja. – Początkowe plany zakładały rozpoczęcie działalności na terenach postoczniowych. Ostatecznie firma zdecydowała się na inwestycję w nową przestrzeń Szczecina i od tego momentu rozpoczął się nowy tor przeszkód. W lipcu 2011 r. podpisaliśmy list intencyjny, nastąpił podział zadań pomiędzy miastem, województwem i strefą ekonomiczną. Niby wszystko proste, jednak bez pomocy parlamentarzystów – Renaty Zaremby, Magdy Kochan, Arkadiusza Litwińskiego, nie udałoby się pokonać kolejnych problemów – mówił Geblewicz. – Chciałbym przede wszystkim podziękować zarządowi firmy Teleskop. Za to, że uwierzyliście w to miejsce, ale także za ogromną pomoc w promowaniu Szczecina i Pomorza Zachodniego przy pozyskiwaniu nowych inwestorów.

W Szczecinie Teleyard planuje produkcję konstrukcji spawanych ze stali o wysokiej wytrzymałości i odporności na ścieranie dla sektora morskiego i transportu kontenerów. Obecnie działa w wynajętych halach stoczniowych i zatrudnia ok. 90 pracowników, głównie spawaczy, monterów i inżynierów, produkując podzespoły do urządzeń dźwigowych dla Cargotec oraz Sarens, a także głowice do pogłębiarek morskich dla Deme.

W ramach nowej inwestycji przy ul. Stołczyńskiej powstaną hale spawalnicze i centrum lakiernicze wraz z zapleczem socjalnym i parkingami o powierzchni około 12 tys. m. kw.. Do końca 2014 roku znajdzie tam pracę ok. 300 osób. Docelowo inwestor planuje budowę kolejnych hali i nabrzeża, lokując w Szczecinie 20 mln euro i zatrudniając – do 2022 roku tysiąc pracowników.

– W tej części Szczecina to pierwsze przedsięwzięcie w ramach strefy ekonomicznej. To trudny teren, niegdyś uprzemysłowiony, który dziś potrzebuje pomocy – powiedział prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Projekt w Szczecinie zakłada także powstanie ośrodka szkoleniowego dla spawaczy oraz współpracę ze szczecińskimi uczelniami – Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym i Akademią Morską.

Aby umożliwić realizację tak ambitnych planów, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013 realizowany jest projekt „Doprowadzenie niezbędnej infrastruktury technicznej do terenów inwestycyjnych przy ul. Stołczyńskiej”. Beneficjentem jest Gmina Miasto Szczecin. Całkowity koszt inwestycji, to 9,5 mln. zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi ok. 4,7 mln zł.

 

fot. R. Pakieser ( Kurier )