Ustawa deregulacyjna, która wchodzi w życie z nowym rokiem, zakłada, że wszystkie odprawy towarów w porcie mają trwać maksymalnie dobę.
Każdy towar importowany do polski ma być od nowego roku odprawiony w porcie w ciągu doby. Zakłada to część portowa ustawy deregulacyjnej, która od 1 stycznia wchodzi w życie.
Koordynować odprawę ma Izba Celna. To ta służba ma dopingować inne administracje, aby nie opóźniały formalności związanych z odprawą towarów. Rząd liczy ze ułatwienia spowodują, że więcej towarów będzie odprawianych w Polsce, a nie w Niemczech, co da dodatkowe wpływy do budżetu. Prace nad ustawą trwały wiele lat.
Chodzi o to, aby zmusić administracje do szybkich odpraw towarów w polskich portach – mówi twórca ustawy, wicepremier Janusz Piechociński.
– Obowiązek po stronie administracji publicznej takie jak służby celne, aby obsłużyć towar w eksporcie i imporcie w ciągu 24 godzin.
Przysłowiowy kontener ma być odprawiony w ciągu doby – przypomina Rafał Zahorski z Rady Interesantów Portu szczecin.
– Wszystkie służby mają ze sobą współpracować. Łączny czas odprawy ładunku w porcie nie powinien przekraczać 24 godzin.
Szczecińska Izba Celna chwali się, że już dziś jest w stanie odprawić towar o wiele szybciej niż 24 godziny – twierdzi Michał Szadokierski z Izby Celnej.
– My jesteśmy do tego gotowi. To właśnie Izba Celna w Szczecinie była prowodyrem pewnych zmian.
Rząd liczy, że jeżeli uda się w portach to spróbuje wprowadzić 24 godzinne odprawy na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej.
Źródło: radioszczecin.pl