Szpica NATO w Szczecinie

maj 15, 2016 | Polskie nowości

 

1abcportszczecin

Kwatera Główna Międzynarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie informuje o ćwiczeniach NATO „Brilliant Jump 2016”, czyli teście przerzucenia do Polski tzw. „szpicy” przy wsparciu szczecińskiego Korpusu NATO.

W ćwiczeniu weźmie udział ok. 1000 żołnierzy NATO, m.in. z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polski. Podczas „Brilliant Jump 2016” sojusznicy przećwiczą manewr przerzucenia do Polski i szybkiego przemieszczenia Siły Bardzo Wysokiej Gotowości (ang. Very High Joint Readiness Task Force – VJTF), nazywanej również „szpicą”. Składa się ona z brygady lądowej, wspomaganej przez lotnictwo, marynarkę wojenną i siły specjalne. Jej część, wielkości batalionowej grupy bojowej (ok. 900 żołnierzy), będzie gotowa do działania w 48 godzin, pozostałe jednostki w ciągu tygodnia.

Będą to pierwsze w 2016 r. ćwiczenia przerzutu tzw. szpicy. W ten sposób NATO chce wypróbować plan szybkiego reagowania na wypadek konieczności udzielenia pomocy Polsce i krajom bałtyckim.

Siła Bardzo Wysokiej Gotowości działa rotacyjnie. Co roku jej trzon tworzy inne państwo członkowskie NATO. W 2016 r. jest to Hiszpania (7. Brygady Lekkiej Piechoty „Galicia”).

Ważna część ćwiczenia „Brilliant Jump 2016” odbędzie się w Porcie Szczecin. Dojdzie tam do rozładunku sprzętu bojowego i transportowego, który przypłynie do Polski z Hiszpanii. Będzie to jeden z największych wyładunków wojskowych w historii szczecińskiego portu. Hiszpanie przerzucą do Polski ok. 500 sztuk sprzętu. Następnie zostanie on przetransportowany do Żagania.

Międzynarodowy Korpus Północno-Wschodni jest odpowiedzialny za koordynację procesu związanego z przyjęciem i rozładunkiem transportu. W przyszłości będzie również gotowy do dowodzenia tzw. „szpicą”, zgodnie z decyzjami podjętymi na szczycie NATO w Newport w 2014 r. Dla żołnierzy stacjonujących w Szczecinie ćwiczenie jest istotnym sprawdzianem przed warszawskim szczytem NATO.