„Szczęśliwy powrót”

paź 12, 2014 | Księgarnia Morska

1szczesliwy powrotCecil Scott Forester jest twórcą jednego z najbardziej znanych cykli powieści marynistycznych o przygodach kapitana Horatio Hornblowera. Tego brytyjskiego oficera marynarki poznajemy jak krok po kroku dociera na sam szczyt dowództwa najpotężniejszej floty świata. W książce „Szczęśliwy powrót” kapitan fregaty wojennej Jego Królewskiej Wysokości, zostaje wysłany z tajną misją na odległe wybrzeże Ameryki Południowej z rozkazem zatopienia wielkiego hiszpańskiego okrętu „Natividad”. Jeśli mu się powiedzie, zada dotkliwy cios Hiszpanii, ważnemu sojusznikowi Napoleona, z którym w 1808 roku Wielka Brytania toczy boje. Szybki sukces „Lydii” (okręt Hornlowera) stanowi zaledwie wstęp do właściwego wyzwania. Hiszpanie bowiem opuszczają szeregi napoleońskich popleczników i biedny Horatio musi odkręcić wszystko, co udało mu się z tak wielkim trudem dokonać.

Autor C. S. Foretsre bardzo starannie przemyślał całość, fabuła rozwija się w sposób logiczny wynikający z wcześniejszych wydarzeń. Oczywiście, co jakiś czas mamy nieoczekiwane zwroty akcji, ale przecież bez niej powieść byłaby nudna. Mamy tutaj intrygę, przygodę, romans (na szczęście nie przesadny).

Jakiś czas temu pisałam o innej powieści Patricka O’Briana „Dowódca Sophie” (http://morzaioceany.pl/inne/publikacje-morskie/909-dow%C3%B3dca-sophie.html) i po jej lekturze myślałam, że jest to najlepsza książka marynistyczna na świecie. Jednak „Szczęśliwy powrót” wysuwa się troszeczkę na prowadzenie.

Książka dostępna jest w Księgarni Morskiej: http://ksiegarniamorska.pl/index.php?str=60&fun=more&kat=7&id_prod=544

Katarzyna Koj