Szczeciński Park Przemysłowy tematem briefingu marszałka

sty 24, 2014 | Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski

1bib9797 Siwek OG Huszcz– Dosłownie dni dzielą nas od oficjalnego startu Szczecińskiego Parku Przemysłowego – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz podczas czwartkowego briefingu dotyczącego perspektyw działalności na terenach postoczniowych.

Wczoraj, 23 stycznia, marszałek Olgierd Geblewicz rozmawiał z prezesem TF Silesia Adamem Siwkiem oraz z prezesem spółki zarządzającej terenami postoczniowymi Grzegorzem Huszczem na temat zakresu, planu i przyszłości działania Szczecińskiego Parku Przemysłowego.

– Gdy 1 lipca ubiegłego roku prezentowałem projekt, sądziłem, że trzy miesiące wystarczą na dopracowanie szczegółów. Jednak potrzebowaliśmy jeszcze kolejnych trzech, aby dziś powiedzieć – udało się! –  oznajmił marszałek. – Za kilka dni spółka będzie miała pełną zdolność formalnoprawną do działania.

Marszałek Geblewicz naszkicował główne wątki rozmowy z prezesem Siwkiem i prezesem Huszczem. Przede wszystkim dotyczyły one planów inwestycyjnych tak towarzystwa Silesia, jak i SPP, zwłaszcza w zakresie szeroko pojętej infrastruktury. – Rozmawialiśmy o wykorzystaniu aktywów stoczniowych, jak na przykład  hale czy pochylnie, a także o możliwościach zaangażowania środków unijnych w ten projekt – zaznaczył marszałek. – W ciągu najbliższych tygodni będziemy mocno pracować nad tym tematem.

Prezes Adam Siwek przedstawił natomiast dziennikarzom  szczegóły zaangażowania TF Silesii w rozwój działalności na terenach postoczniowych i utworzenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego. – W tym projekcie jest bardzo dużo Szczecina – podkreślił prezes Siwek. – Najważniejsze, że mamy już opracowane założenia biznesowe spółki.

Jak powiedział prezes Silesii, park będzie się specjalizował w produkcji stoczniowej i off-shore’owej.  – Złapaliśmy drugie tempo – stwierdził z optymizmem prezes Siwek, komentując szanse na powodzenie projektu SPP. Zaznaczył przy tym, że trzeba się na to patrzeć w dłuższej perspektywie, nawet 10-letniej.

Zakres i cele działalności Szczecińskiego Parku Przemysłowego, który będzie zarządzał terenami stoczniowymi omówił prezes spółki Grzegorz Huszcz. – Około 13 mln złotych przeznaczymy na realizację programu inwestycyjnego i modernizacyjnego na tym obszarze – stwierdził prezes SPP.  Skalę rozwojowych planów najlepiej pokazuje – jego zdaniem – fakt , ze do tej pory nakłady zamykały się w kwocie ok. 2,5 mln zł. Najważniejsze inwestycje planowane w najbliższym czasie to budowa centrum obróbki stali i odbudowanie malarni.

Nowo powołana spółka ma za zadanie odciążyć lokowane na terenach postoczniowych firmy z obowiązków czysto administracyjnych czy usługowych i socjalnych.

– Teraz pracujemy nad kilkoma ważnymi projektami, które czerpią z tego szczecińskiego potencjału i z renty geograficznej naszego miasta i regionu – zdradził na koniec prezes Grzegorz Huszcz.
 
Obecnie na terenach postoczniowych działalność gospodarczą prowadzi 40 firm.