Szczecin: Morskie animacje

maj 21, 2012 | Szczecin

MB1Już po raz siódmy w Szczecinie odbędzie się transgraniczne spotkanie służące edukacji morskiej i żeglarskiej, którego uczestnikami będą osoby niepełnosprawne. Uczestnicy z Niemiec i Polski wezmą udział w projekcie „Morskie animacje”, którego głównym celem jest praca nad animacją filmową.

Projekt potrwa do końca tego tygodnia i weźmie w nim udział 38 osób,  w tym 19 ze szkoły DRK Schule z Patzig na Rugii oraz 19 osób z Zespołu Szkół Specjalnych w Szczecinie. Spotkania odbywać się będą w Camping Marina PTTK przy ul. Przestrzennej 23. W załączniku program warsztatów.

Głównym celem projektu jest pokonywanie barier, stwarzanie szans i możliwości do pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym osób niepełnosprawnych intelektualnie. Projekt „Morskie animacje” stanowi kontynuację transgranicznych polsko-niemieckich  spotkań w ramach projektów „Poczuć wiatr w żaglach” oraz „Poczuć wiatr w skrzydłach” związanych z tematyką morską. Spotkania są organizowane odkwietnia 2011 r.

Celem rozpoczynającego się spotkania będzie wspólna praca nad animacją filmową., pod kierunkiem doświadczonych realizatorów filmów animowanych tj. Studio Miniatur Filmowych z Warszawy. Temat filmu nie jest narzucany, nie jest on także wymyślony i przekazany w celu odtwórczego przygotowania postaci etc. Tematyka filmu jest prawdziwa, opiera się na przeżyciach i doświadczeniach młodzieży w trakcie poprzednich projektów,  m.in. warsztatów marynistycznych, rejsów na jachtach i żaglowcach.  Realizację filmu uwieńczy jego uroczysta premiera w sali kinowej DK Delta w Szczecin – Dąbiu.

Uczestnicy spotkania będą poszukiwać inspiracji do filmu także podczas rejsów, zwiedzeniastatku badawczego Akademii Morskiej „Nawigator XXI”, wyprawy do „Bałtyckiego Parku Dinozaurów” itd.

Doświadczenie zebrane podczas realizacji poprzednich projektów potwierdzają, że tego typudziałania to duża szansa na rozwój, przełamywanie lęków, zawieranie znajomości, poznawanie świata, a przez to wszystko zdobywania umiejętności, które będą przydatne w codziennym życiu osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Tomasz Klek/UM Szczecin