Szczecin bliżej Odry

lip 29, 2013 | Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski

1kgZakończyła się przebudowa bulwarów: Gdyńskiego i Piastowskiego w Szczecinie. Zmodernizowane nabrzeża mają zachęcać mieszkańców do spędzania czasu nad Odrą i przyciągać turystów spoza regionu, w tym przede wszystkim amatorów jachtingu. Symbolicznego odsłonięcia tabliczek Systemu Informacji Miejskiej dokonali Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego oraz Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

– Wreszcie mamy to o czym marzyliśmy, podobnie jak miasta Skandynawskie, miasta w Niemczech jesteśmy blisko wody w pięknie zagospodarowanej przestrzeni, która będzie nie tylko wizytówką Szczecina, ale także będzie przyciągała miłośników turystyki wodnej. Jestem pewien, że od The Tall Ship Races, które będą potężnym magnesem ściągającym turystów żeglarstwa z całej Europy, te nabrzeża będą tętniły życiem – tego życzę sobie, prezydentowi oraz wszystkim mieszkańcom Szczecina – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

Na Bulwarze Piastowskim – przebudowano odcinek o długości 909,5 m. (od połączenia z Bulwarem Nadodrzańskim do Trasy Zamkowej). Pojawiły się nowe chodniki, ławki, kosze na śmieci oraz infrastruktura niezbędna do obsługi jednostek pływających (pachoły, oczepy, koła ratunkowe). Podłączono też media: woda i prąd, jest też możliwość odbioru ścieków. Dodatkowo przeprowadzono prace konserwatorskie elewacji piaskowca.

Na Bulwarze Gdyńskim – przebudowano ponad półkilometrowy odcinek po stronie Urzędu Celnego (od Mostu Długiego do Trasy Zamkowej). Oprócz całkowitego zagospodarowania terenu na nabrzeżu stanął bosmanat. Są w nim toalety, prysznice oraz pralnia.

Bulwar Elbląski – remontowany w ramach tego samego projektu, ale ukończony w 2011 roku. Zmodernizowano nabrzeże, które dotąd było wyłączone z eksploatacji. Bulwar jest dziś miejscem cumowania jednostek sportowych, turystycznych oraz białej floty.

–  Inwestycja którą zrealizowaliśmy kosztowała ponad 40 mln zł, z czego ponad połowa pochodziła z RPO WZ, za które serdecznie dziękujemy panu Marszałkowi. Myślę, że powoli będziemy poznawać te nabrzeża, będą one atrakcją na spacery, wydarzenia, eventy – oczywiście największym będzie zlot żaglowców The Tall Ships Races, które  już w najbliższy piątek tu zacumują. Nasze nabrzeża znów możemy uważać za otwarte i wierzę, że będą one jedną z największych atrakcji naszego miasta – powiedział prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Przebudowa bulwarów była współfinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Koszt inwestycji to około  40 mln złotych z czego niemal połowa to unijna dotacja.

Urząd Marszałkowski