Święto Morza w Gdyni już za miesiąc

maj 25, 2015 | Polskie nowości

1sm konferencja dar

Ponad trzydzieści wydarzeń o charakterze morskim znalazło się w programie tegorocznej edycji Święta Morza. 20 maja na pokładzie żaglowca „Dar Młodzieży” w Gdyni odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca trzecią edycję imprezy.

W spotkaniu z dziennikarzami, które zbiegło się z obchodzonym dzisiaj Europejskim Dniem Morza, wzięli udział przedstawiciele organizatorów Święta Morza i jego uczestników. Przedstawili szczegóły wydarzenia, które odbędzie się w Gdyni w dniach 20-28 czerwca.

Inauguracja Święta Morza zaplanowana jest na 20 czerwca na godz. 12 przed okrętem-muzeum „Błyskawica”, który z tej okazji odda salut armatni. Prezydent Gdyni przekaże symbolicznie klucze do miasta Neptunowi a w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta zostanie tablica poświęcona Michałowi Sumińskiemu.

Święto Morza zakończy się 28 czerwca Świętem Marynarki Wojennej. W jego trakcie udostępnione zostaną do zwiedzania okręty 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

Jak co roku niewątpliwą atrakcją Święta Morza będzie pokaz działań antyterrorystycznych na morzu z udziałem promu Stany Line, który odbędzie się 26 czerwca. Statek stanie bardzo blisko Mola Południowego, z którego będzie doskonale widoczny.

W trakcie Święta Morza obejrzeć można będzie wystawy m. in. trofeów polskich żeglarzy i ukazująca Polaków na Hornie. W ramach kolejnej odsłony akcji „Pomorze na morze” będzie można bezpłatne pożeglować po Zatoce Gdańskiej jachtami. Najmłodsi zaś będą mogli skorzystać z symulatora żeglarskiego.

Święto Morza będzie też okazją do zwiedzenia „Daru Młodzieży” i poznania historii statku szkolnego Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II”. Na gości czekać będzie też BCT i jeden z promów Steny Line, które otworzą swoje podwoje. Będzie też można skorzystać z „białej soboty” w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. 28 czerwca na swoje atrakcje zaprasza Muzeum Marynarki Wojennej.

W trakcie tegorocznej edycji Święta Morza mocno widoczni będą Kaszubi. Mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli skorzystać z Jarmarku Kaszubskiego oraz popływać na tradycyjnych żaglowych łodziach kaszubskich pomerankach. 21 czerwca zaś Centrum Wychowania Morskiego ZHP zaprasza na Dzień Wagnera w ramach, którego będzie można skorzystać z darmowych rejsów „Zjawą IV”.

Gościem specjalnym Święta Morza 2015 będzie jacht „Empatia Polska” przygotowany do pływania z niepełnosprawnymi. 22 i 27 czerwca będzie go można zwiedzać.

Wyżej wymienione imprezy to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego Święta Morza w Gdyni. Baltic Warriors. Gra o Bałtyk, regaty, pokazy ratownicze, Dzień Otwarty Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńska Mila Nurkowa, Cudawianki, Puchar Bombardierów z Wybrzeża a dla ducha msza w intencji ludzi morza to kolejne wydarzenia, na które wato zwrócić uwagę.

Pierwsze Święto Morza w Gdyni, w odnowionej formule, odbyło się dwa lata temu. Była to reaktywacja imprezy nawiązującej do przedwojennych tradycji.

swietomorza.eu

Fot. Tadeusz Lademann