Światowy Dzień Morza 2015

wrz 22, 2015 | Polskie nowości

1abcswiatowydzienmorza

Krajowe obchody Światowego Dnia Morza (World Maritime Day) odbywają się 22 września 2015 r. w Gdańsku, Gdyni, Słupsku i Szczecinie oraz portach morskich. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów są „edukacja morska i szkolenia” (maritime education & training). W tym roku główne obchody święta odbędą się 24 września 2015 r. w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie.

W 2018 r. prawo goszczenia najważniejszego święta morskiego Narodów Zjednoczonych przyznano Polsce. To szczególne wyróżnienie, zwłaszcza, że obchody Światowego Dnia Morza w 2018 r. przypadną w roku jubileuszu 60. powołania do życia IMO, a także 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji przygotowywane są konferencje i spotkania tematyczne. Decyzją Rady IMO w 2016 r. gospodarzem konferencji będzie Turcja, a w 2017 r. Panama.

IMO jest organizacją wyspecjalizowaną Narodów Zjednoczonych, zajmującą się sprawami morskimi, w szczególności bezpieczeństwem morskim oraz zapobieganiem zanieczyszczaniu morza przez statki. IMO powstała 17 marca 1959 r. Jej członkami jest 171 państw, trzy państwa posiadają status członków stowarzyszonych.

Z okazji Światowego Dnia Morza Minister Infrastruktury i Rozwoju składa wszystkim ludziom morza życzenia pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.

MIR