Strefy ekonomiczne dla Szczecina

sie 16, 2013 | Szczecin

1Piechocinski13 sierpnia na posiedzeniu rządu podjęto decyzję o rozszerzeniu specjalnych stref ekonomicznych o tereny inwestycyjne w Szczecinie. Kostrzyńsko-słubicka SSE została poszerzona o 38 ha gruntów po byłej fabryce papieru na Skolwinie oraz strefa mielecka, która obejmie ponad 20 ha na Ostrowie Brdowskim – północne tereny wyspy Gryfia.

Z tej okazji w środę do Szczecina przyjechał Janusz Piechociński wicepremier i minister gospodarki. Na specjalnie zorganizowanym briefingu przez marszałka Olgierda Geblewicza, osobiście poinformował o decyzji rządu liczne grono samorządowców, inwestorów i dziennikarzy przybyłych do urzędu marszałkowskiego.

Wtorkowa decyzja rządu była zwieńczeniem wielomiesięcznych starań władz samorządowych województwa zachodniopomorskiego i lokalnych parlamentarzystów. Dla Szczecina poszerzenie specjalnych stref ekonomicznych ma ogromne znaczenie. Na wyspie bowiem ma powstać fabryka elementów do morskich siłowni wiatrowych za około 300 mln zł. Z kolei w Skolwinie spółka Teleyard zamierza zbudować fabrykę do produkcji elementów dźwigów, żurawi itd.

W trakcie spotkania oprócz Wicepremiera Piechocińskiego głos zabrał Olgierd Geblewicz. który poinformował on o decyzji samorządu o wsparciu budowy mostu łączącego wyspę Gryfię z lądem. Cała inwestycja będzie kosztować 40 mln zł, samorząd wesprze inwestycję kwotą 32 mln zł.

W dalszej części spotkania głos zabrali przedstawiciele firm inwestorskich m.in. Piotr Suss z KSO, który zwrócił uwagę na konieczność przełożenia dwóch lini energetycznych w Skolwinie ( 57 metrów nad poziomem wody ) i Świnoujściu ( 67 m ) znajdujących się nad torem wodnym. Elementy, które będą produkowane na wyspie mogą osiągnąć wysokość nawet 80 metrów.

Zarówno wicepremier Janusz Piechociński oraz marszałek Olgierd Geblewicz zadeklarowali pomoc w negocjacjach z Enea oraz PSE i usunięciu problemu lini energetycznych. KSO zadeklarowało pokrycie 30 procent kosztów przebudowy lini energetycznych jak podkreślił Piotr Suss od usunięcia tej przeszkody zależy rozpoczęcie budowy.
– Myślę, że w ciągu miesiąca przyjadę do Szczecina ponownie, by poinformować o sfinalizowaniu umowy dotyczącej tej operacji – poinformował wicepremier Piechociński.

Tego samego dnia Janusz Piechociński odwiedził także Północną Izbę Gospodarczą gdzie spotkał się z liczą grupą przedsiębiorców związanych z gospodarką morską.1pigpiech.raw

Premier poinformował zgromadzonych o decyzji rządu o rozszerzeniu specjalnych stref ekonomicznych a następnie omówił sytuację makroekonomiczną kraju, której wskaźniki pozwalają mieć nadzieję na polepszenie koniunktury światowej gospodarki o czym może świadczyć wzrost polskiego eksportu.

Następnie przedstawił plan prac legislacyjnych swojego resortu mających na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców.

Pod koniec spotkania premier odpowiadał na pytania z sali dotyczące m.in. Planów rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, przyszłości gazu łupkowego, konieczności zmian w szkolnictwie zawodowym oraz idei utworzenia parku przemysłowego na terenach postoczniowych.

 

Zdjęcia: piechocinski.blog.onet.pl, www.izba.info