Strażak 26, nowa jednostka Zarządu Morskich Portów Szczecin – Świnoujście

lis 25, 2015 | Polskie nowości

1abcstrazak26

Port w Świnoujściu będzie miał nowy statek strażacki. W tureckiej stoczni Bogazici zwodowano jednostkę, które ma nosić imię Strażak 26. Jego głównym zadaniem będzie m.in. asystowanie przy cumowania gazowców LNG.

Jednostka ma być gotowa na początku grudnia. To inwestycja czterdziestolecia. Strażak 25, który dotychczas asystował statkom przewożącym ładunki niebezpieczne w Świnoujściu, powstał w latach siedemdziesiątych.

Strażak 26 to właściwie holownik wyposażony w działka gaśnicze. Jednostka ma ponad 30 metrów długości – mówi Krzysztof Sadowski, wiceprezes Zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnoujście.

– Mogę zdradzić, że to będzie najnowocześniejszy w tej chwili holowniko-strażak na południowym Bałtyku – informuje Sadowski.

Nowy Strażak 26 będzie asystował m.in. cumujące gazowce w terminalu LNG w Świnoujściu – mówi prezes portu Zbigniew Miklewicz. Do Szczecina i Świnoujścia wpływają też jednostki z innymi niebezpiecznymi ładunkami.

– To są sprawy paliwowe i chemiczne, stąd będzie wykorzystywany też dla innych ładunków – wyjaśnia Miklewicz.

Jednostka kosztowała około 40 milionów złotych. Rocznie wysłużony Strażak 25 asekurował ponad 140 wejść i wyjść statków ze Świnoujścia.

 

Źródło: radioszczecin.pl