Jednakowe opłaty portowe? Posłowie pracują nad projektem

lis 11, 2013 | Polskie nowości

1portszczecinptakNajwyższy czas, aby zmienić prawo uciążliwe dla zachodniopomorskich spółek portowych – tak o nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami mówi parlamentarzysta PO Arkadiusz Litwiński.

Projekt autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości zakłada dziesięciokrotne obniżenie podatków w portach zachodniego wybrzeża. Jest tam wprost zapisane, że przedsiębiorstwa portowe płacą stawkę 0,3 proc. Obecnie ustawa mówi jedynie, że niższy podatek obowiązuje podmioty ważne dla obronności kraju.

W czwartek nad projektem pracowały dwie komisje – infrastruktury i samorządu terytorialnego.

– To jest jednozdaniowa nowelizacja. Myślę, że w ciągu trzech najbliższych tygodni dopracujemy ten projekt i przekonamy parlamentarzystów, aby zakończyć prace na etapie komisji i złożyć to wysokiej izbie do rozstrzygnięcia. Chciałbym, aby zmiany weszły w życie od 1 stycznia przyszłego roku – mówił Litwiński w „Kawiarence politycznej” Radia Szczecin.

Prezydenci Trójmiasta uznali, że porty są ważne dla obronności i zastosowali niższą stawkę. Innego zdania są natomiast prezydenci Szczecina i Świnoujścia. Dlatego firmy z Pomorza Zachodniego od wielu lat płacą 10 razy więcej, czyli 3 proc.

Do nowelizacji rozporządzenia doprowadziła posłanka Platformy Obywatelskiej Renata Zaremba. To jednak nie rozwiązało sporu, bo według prezydentów, konieczna jest zmiana ustawy.

 

Źródło: radioszczecin.pl