Stanowisko Północnej Izby Gospodarczej ws. zabezpieczenia infrastruktury w pobliżu terminalu LNG

kwi 11, 2023 | Polskie nowości

Na początku tygodnia media obiegła informacja o możliwym zamknięciu „do odwołania” dostępu drogowego do części zabytków i atrakcji turystycznych w Świnoujściu. Decyzja związana jest z zabezpieczeniem infrastruktury krytycznej w Polsce, a tak definiowany jest terminal LNG w Świnoujściu. Decyzja ta zaskoczyła mieszkańców Świnoujścia, władze lokalne oraz przedsiębiorców.

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie oraz oddział w Świnoujściu popierają stanowisko Świnoujskiej Organizacji Turystycznej w tej sprawie. Wszelkie decyzje podejmowane w tym temacie powinny być odpowiednio omówione, a przedsiębiorcom, którym blokuje się dostęp do możliwości zarabiania pieniędzy należą się godne rekompensaty.

„Więcej dialogu i konstruktywnych rozwiązań”

Gazoport LNG w Świnoujściu to inwestycja ważna, definiowana jako infrastruktura krytyczna, która może być potencjalnym celem ataku ze strony państw wrogich. Co oczywiste, w czasie wojny w Ukrainie takie miejsca muszą być szczególnie chronione. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie nie kwestionuje prawa Wojewody Zachodniopomorskiego do podejmowania decyzji w tej sprawie. Mamy jednak wątpliwości, czy wykorzystano wszystkie możliwości rozwiązania problemu. Przedsiębiorcy, których dotyka zamknięcie drogi do zabytków mówią o dużych stratach, braku możliwości zarabiania pieniędzy oraz dużym zaskoczeniu, że takie decyzje są teraz podejmowane.

Bezpieczeństwo nie podlega kompromisom. Nie mam zamiaru polemizować ze słowami wojewody Zbigniewa Boguckiego. Kompromisom może jednak podlegać to, czy przedsiębiorcom zamknie się możliwość działania i koniec, czy może uda się wypracować rozwiązania, które zagwarantują im rekompensaty za zablokowanie możliwości funkcjonowania w szczycie sezonu turystycznego. Popieramy w tym zakresie działania Świnoujskiej Organizacji Turystycznej i apelujemy: więcej dialogu i więcej konstruktywnych rozwiązań – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Straty dla sektora turystycznego oraz dla hotelarstwa

Głos w tej sprawie zabrał również Piotr Kośmider, prezes oddziału Północnej Izby Gospodarczej w Świnoujściu. Decyzja wojewody może doprowadzić do spadku atrakcyjności turystycznej miasta poprzez blokadę dostępu między innymi do części plaży, do Latarni Morskiej czy do uwielbianego Fortu Gerharda.

Jest to decyzja bez sprawdzenia sytuacji w terenie. To jest blokada najwyższej na wybrzeżu latarni morskiej oraz Fortu Gerharda. To jest cios w turystów oraz w przedsiębiorców, którzy przez lata budowali swoje firmy i atrakcyjność turystyczną tej części Świnoujścia. Inna sprawa to sytuacja hotelarzy i osób wynajmujących kwatery. Tutaj również mamy sygnały od wielu osób, że ich działalność będzie niemożliwa – mówi Piotr Kośmider, prezes oddziału Izby w Świnoujściu.

Są możliwości alternatywne. Wskazujemy możliwość dobudowania drogi, która ominie sporne 200 metrów. Nie ma w tym momencie w budżecie gminy takich środków. Rząd powinien znaleźć środki na budowę drogi, która rozwiąże problem. To kwestia chęci i dialogu. Póki co jednak obawiamy się, że te argumenty do władzy nie docierają. Jesteśmy bardzo zaskoczeni szybkim procedowaniem tego tematu, nikt się tego nie spodziewał – dodaje.

Północna Izba Gospodarcza będzie monitorować temat. Oczekujemy, że efekt decyzji administracyjnych nie będą uderzać w przedsiębiorców.

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie