Spotkanie z członkami Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Obrony Narodowej Senatu RP

lip 19, 2013 | Stocznia Nauta

1nauta18 lipca 2013 w budynku Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Akwarium” w Stoczni Remontowej Nauta  S.A w Gdyni w ramach wizyty studyjnej odbyło się spotkanie  z członkami Komisji Gospodarki Narodowej, Komisji Obrony Narodowej Senatu RP, przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Prezesem Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. – Wojciechem Dąbrowskim, Prezesem Zarządu Funduszu MARS TFI – Piotrem Słupskim, Prezesem Zarządu SR Nauta – Andrzejem Szwarcem.

Spotkanie miało na celu zaprezentowanie dotychczasowych osiągnięć  Stoczni Remontowej Nauta, a także wyznaczenie celów  na przyszłość. Głos zabrali m.in Andrzej Szwarc- Prezes Zarządu, Wiceprezes Zarządu- Adam Potrykus, Krzysztof Juchniewicz – Dyrektor Produkcji i Handlu. Stocznia Nauta S.A funkcjonuje od 2009 na terenach wykupionych od Stoczni Gdynia i zatrudnia ponad 1500 osób, obecnie skupia się na budowaniu zaawansowanych technicznie i technologicznie jednostek dla marynarki wojennej.  Stocznia zgłosiła już swój udział w dialogach technicznych dotyczących budowy okrętów wojennych organizowanych przez Inspektorat Uzbrojenia. Realizuje także wygrany przetarg na ultranowoczesną jednostkę badawczą dla Uniwersytetu Gdańskiego. Stocznia Nauta S.A planuje powiększyć potencjał produkcyjny m.in. offshore’owy i dokowy( obecnie posiada 4 doki pływające i 2 doki suche w tym największym na Bałtyku suchym dokiem o długości 380 metrów) oraz w dalszym ciągu powiększać kapitał wykwalifikowanej kadry przemysłowej, aby  przemienić się w stocznie o zasięgu międzynarodowym.1nauta2

Swoje wystąpienia mieli przedstawiciele Akademii Morskiej i  Politechniki Gdańskiej.  Dr hab.inż. kpt. Ż. W Zbigniew Burciu podkreślał fakt, że np. w porównaniu z branżą lotniczą, morskie projekty są bardzo słabo finansowane, a co za tym idzie Polska nie rozwija swojej innowacyjności. Zwrócił uwagę na to, że polskim firmom łatwiej jest kupić wiedzę z zachodu niż zainwestować we własne badania i prace rozwojowe.

Na spotkaniu zaprezentowały się: prywatna Stocznia Crist S.A specjalizująca się w budowie statków dla morskiego przemysłu wydobywczego i Energomontaż Północ Gdynia Sp. Z o.o. specjalizujący się remontach w elektrociepłowniach i montażach energetyki zawodowej, przemysłowej i komunalnej.

Ewelina Kroll

MiO