Spółka Nord Stream 2 chce korzystać z fińskiej strefy ekonomicznej

wrz 25, 2017 | Różne

ruryrs

Do Ministerstwa Gospodarki i Pracy Finlandii trafił wniosek spółki Nord Stream 2 o pozwolenie na korzystanie z fińskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego przy budowie gazociągu. Fiński odcinek Nord Stream 2 ma liczyć 374 kilometrów.

Do fińskich władz złożono też wniosek o pozwolenie na budowę i eksploatację gazociągu na wodach fińskich. Poinformowała o tym na swojej stronie internetowej należąca do rosyjskiego Gazpromu spółka Nord Stream 2. 

W czwartek fiński premier Juha Sipila powiedział – po spotkaniu w Petersburgu z rosyjskim premierem Dmitrijem Miedwiediewem – że Nord Stream 2 oceniany jest przez rząd na gruncie zgodności projektu z przepisami prawa dotyczącymi środowiska i ekologii.

Fińskie władze uznały raport dotyczący oddziaływania gazociągu na środowisko naturalne za wystarczający i tym samym otworzyły kolejną procedurę ubiegania się o pozwolenie na otrzymanie od fińskiego rządu zgody na realizację inwestycji.

Proces udzielania zgody na budowę Nord Stream 2 trwa także w Rosji, Szwecji, Danii oraz w Niemczech. Spółka liczy, że na początku przyszłego roku uda się jej uzyskać wszelkie wymagane pozwolenia na rozpoczęcie budowy drugiej nitki gazociągu.

Kraje bałtyckie oraz Polska uznają projekt budowy Nord Stream 2 jako polityczny i szkodliwy dla europejskiej solidarności energetycznej.

 

Źródło: radioszczecin.pl