„Sołdek” świętuje rocznicę

kw. 4, 2013 | Gdańsk

1soldekRudowęglowiec SS „Sołdek” skończył 65 lat. Dokładnie 3 kwietnia br. mija rocznica położenia stępki pod tę jednostkę. To pierwszy statek zbudowany w Stoczni Gdańsk po II wojnie światowej.

Sołdek był pierwszym oddanym do eksploatacji w historii polskiego przemysłu stoczniowego statkiem pełnomorskim. Zaprojektowany został przez zespół polskich konstruktorów i zbudowany w Stoczni Gdańskiej. Rudowęglowiec zwodowano 6 listopada 1948 roku, a do eksploatacji oddano niemal rok później. Pływał pod polską banderą, uzyskując maksymalna prędkość 9,5 w. Swoją służbę zakończył 30 grudnia 1980 roku. W ciągu 31 lat „Sołdek” odbył 1479 podróży morskich, w trakcie których przewiózł ponad 3,5 miliona ton ładunku i zawinął do ponad 60 portów. Mierzący 87 m długości, 12,3 m szerokości statek jest obecnie obiektem muzealnym dostępnym do zwiedzania.

W związku z rocznicą w Centralnym Muzeum Morskim odbyło się Sympozjum. Tematem jest m.in. historia Stoczni Gdańskiej przed rozpoczęciem budowy „Sołdka”, organizacja zakładu oraz technologie stosowane ówcześnie przez stoczniowców, dzienniki okrętowe z okresu eksploatacji, a także charakterystyka przeprowadzonych na statku w okresie jego muzealnej ekspozycji a także plany na przyszłość.