Siły odpowiedzi NATO w Gdyni

wrz 1, 2017 | Różne

okretynato

W sobotę do Gdyni wejdą jednostki 1 Grupy Stałego Zespołu Okrętów NATO (SNMG1). Okręty Sojuszu zacumują przy nabrzeżu francuskim Portu Handlowego. Wizyta ma charakter roboczy.

Zespół okrętów SNMG1 tworzą trzy fregaty rakietowe: norweska HNoMS Otto Sverdrup (F312), typu Fridtjof Nansen, portugalska NRP Francisco de Almeida (F334), typu Bartolomeu Dias i kanadyjska HMCS Charlottetown (FFH 339), typu Halifax oraz niemiecki okręt zaopatrzenia FGS Rhön (A 1443), typu Rhön. Podczas pobytu w Gdyni dowódca zespołu fregat i niszczycieli, commodore Petter Kammerhuber wraz z delegacją złoży wizytę dowódcy 3. Flotylli Okrętów, kontradm. Krzysztofowi Jaworskiemu. Zespół wyjdzie z portu w Gdyni we wtorek.

SNMG1 jest jednym z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wybrane niszczyciele i fregaty państw członkowskich (Okręty NATO weszły do Gdyni, 2016-09-18). Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. SNMG1 prowadzi ćwiczenia zarówno w składzie zespołu jak i z okrętami sił morskich państw członkowskich NATO i Partnerstwa dla Pokoju.

Ogółem NATO utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów: dwa zespoły fregat i dwa sił przeciwminowych (Powrót PKW Czernicki , 2017-07-10). Ich zadaniem jest demonstrowanie solidarności członków Sojuszu Północnoatlantyckiego i zapewnienie bezpieczeństwa strategicznych morskich szlaków komunikacyjnych. Większość czasu zespoły spędzają na morzu zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów i uczestnicząc w manewrach z jednostkami morskimi państw członkowskich i partnerskich NATO. 

 

Na podstawie informacji 3. Flotylli Okrętów 

 

Przeczytaj więcej na: http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=23197