Film z operacji betonowania zbiorników

lut 19, 2013 | Terminal LNG

betonZapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z operacji betonowania dachów obu zbiorników na skroplony gaz na terenie terminalu LNG w Świnoujściu.

 

 

Operacja wylewania pierwszej warstwy betonu na kopule dachu zbiornika TK-2011 rozpoczeła się 22 grudnia 2012 roku i zakończyła po 48h nieprzerwanych prac na wysokości ponad 40 metrów nad ziemią. Betonowanie było prowadzone przy użyciu 5 pomp z równoległym betonowaniem z pojemników przy użyciu 2 lub 3 żurawi. Mimo trudnych warunków atmosferycznych prace przebiegły zgodnie z planem, a co najważniejsze z zachowaniem najwyższych norm jakościowych. Dodatkowe wyzwanie stanowił fakt, że kopuła jest wypukła.

Ciekawostką techniczną był fakt, że do podtrzymania ciężaru betonu, rozłożonego na ogromnej powierzchni dachu (ponad 5000 m2) użyto tzw. „poduszki powietrznej” czyli ciśnienia powietrza wytworzonego w zamkniętym szczelnie wnętrzu zbiornika . W pełni kontrolowane ciśnienie wewnątrz zbiornika podtrzymywało (wypierało) stalową czaszę dachu na której ułożono zbrojenie, a potem wylewano betonową kopułę.

Analogiczna operacja betonowania na drugim zbiorniku zakończyła się sukcesem w sobotę 2 lutego br.

Cały proces wylewania betonu na dachach zbiorników LNG należał do jednych z najbardziej skomplikowanych, a zarazem kluczowaych etapów realizacji budowy terminalu w Świnoujściu. W najbliższych tygodniach planowane jest przeprowadzenie operacji betonowania drugiej warstwy na obu dachach, co zakończy prace na zewnątrz zbiorników.

Po zakończeniu prac łącznie zostanie wylane ok. 5000 ton lub 2200 m3 betonu co oznacza, że docelowa waga jednej kopuły będzie zbliżona do wagi wieży Eiffla w Paryżu lub 20-stu Dreamlinerów!