SALON MORSKI – Poświęcony podsumowaniu I Międzynarodowego Kongresu Morskiego

cze 27, 2013 | Szczecin

1bcszczecinBusiness Club w Szczecinie zorganizawał 26 czerwca  kolejny „Salon Morski”, poruszając tematykę przebiegu oraz podsumowania  I Międzynarodowego Kongresu Morskiego.

Wśród zaproszonych gości był jeden z organizatorów Kongresu – Dyrektor Naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej, Paweł Szynkaruk. Przedstawił on członkom klubu przebieg kongresu, a także dokonał dotychczasowej oceny. Jak sam stwierdził do tej pory trwają prace nad pełnym podsumowaniem i przygotowaniem wszystkich wniosków, który udało się ustalić na kongresie.

Kolejno głos zabrał Bogumił Rogowski, prezydent kapituły „Business Club Szczecin”, który skupił się przede wszystkim na podsumowaniu panelu stowarzyszenia klubu.

Prezentacje przedstawione podczas panelu przygotowanego przez stowarzyszenie w ramach I Międzynarodowego Kongresu Morskiego wyglądały następująco:

– Usprawnienie połączenia komunikacyjnego Uznam – Wolin w Świnoujściu. – Barbara Michalska, I zastępca prezydenta Miasta Świnoujście.

– Dostępność portów Szczecin, Świnoujście i Police – dlaczego pogłębiamy tor?;  12,5 m dla Szczecina – stan obecny i plan dalszego działania. – Andrzej Borowiec dyrektor Urzędu 1bcszczecin3Morskiego w Szczecinie.

– Droga ekspresowa S3; Perspektywy dla drogi krajowej S6. – Tadeusz Rajkiewicz , dyrektor oddziału GDDKiA w Szczecinie.

– Perspektywy światowej koniunktury gospodarczej w kontekście gospodarki morskiej, w tym przemysłu stoczniowego. – Dariusz Zarzecki, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego.

– Sytuacja rynkowa stoczni remontowych basenu Morza Bałtyckiego. – Jacek Szafrański, wiceprezes Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu.

– Produkcja offshore – nowa specjalizacji polskich stoczni. – Ireneusz Ćwirko,członek zarządu Stoczni „Crist” w Gdańsku.

– Konspekt do dyskusji o zagospodarowaniu terenów postoczniowych w Szczecinie. – Andrzej Podlasiński, prezes Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego.

Po spotkaniu dla wszystkich uczestników prezentacje były dostępne na płycie DVD przygotwanej przez klub.1bcszczecin2

Bogumił Rogowski ocenił Kongres Morski bardzo pozytywnie. „ Mogliśmy rozmawiać o ważnych dla nas sprawach w tak wielkim gronie” – powiedział. Szczególną uwagę zwrócił na prezentację stoczni Crist i jej potencjał na światowym rynku. Wiele ciepłych słów skierował pod adresem organizatorów i zaprosił wszystkich do dyskusji.

Większość ze zgromadzonych gości odniosła się do kongresu podobnie jak poprzednicy ale nie zabrakło też słów krytyki. Obiektywnie należy przyznać, iż były one marginalne. Refleksje z kongresu po chwili przerodziły się w gorące dyskusje między zgromadzonymi. Poruszono najważniejsze lokalnie tematy m. in. terenów postoczniowych, 12, 5 dla Szczecina, klastrów morskich, a także funduszy unijnych na następne lata.