Rząd chce, by armatorzy mogli zaopatrywać się na rynku krajowym w medykamenty do apteczek

maj 11, 2022 | Polskie nowości

Rząd planuje w czwartym kwartale tego roku przyjąć projekt noweli ustawy, która ma dać armatorom możliwości zaopatrywania się na rynku krajowym w produkty lecznicze oraz wyroby medyczne, stanowiące obowiązkowe wyposażenie apteczek okrętowych – wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o pracy na morzu oraz niektórych innych ustaw. Znowelizowana ma zostać również ustawa Prawo Farmaceutyczne i ustawa o emeryturach pomostowych.

Jak napisano w wykazie, problemy armatorów z zakupem leków na statki wynikają ze zmian wprowadzonych w ustawie Prawo farmaceutyczne ponieważ zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy – Prawo farmaceutyczne, zapotrzebowanie na leki mogą realizować w aptece wyłącznie podmioty wykonujące działalność leczniczą.

Armatorzy są więc obecnie praktycznie pozbawieni możliwości zaopatrywania na rynku krajowym w medykamenty wymagane na statku prawem polskim i międzynarodowym – napisano.

Dlatego resort infrastruktury przygotowuje projekt nowelizacji przepisów, mający umożliwić armatorom, których statki zawijają do polskich portów morskich, lub którzy posiadają statki pod polską banderą lub siedzibę w Polsce, zakup produktów leczniczych i wyrobów medycznych wymaganych jako obowiązkowe wyposażenie apteczki okrętowej.

Ponadto, w projekcie przewiduje się wprowadzenie zmiany w ustawie o emeryturach pomostowych, której celem jest umożliwienie nabywania przez operatorów Służby Kontroli Ruchu Statków (VTS – Vessel Traffic Service) praw do emerytury pomostowej.

autor: Łukasz Pawłowski