Rywalizacja mistrzów świata na Zatoce Puckiej

lip 18, 2012 | Bałtycki Terminal Konterenowy

marathon12Do BCT Gdynia Marathon pozostało niewiele ponad miesiąc. Do udziału w maratonie wciąż napływają kolejne zgłoszenia. Ostateczna lista startowa z nazwiskami piętnastu uczestników zostanie ogłoszona 24 lipca. Wiadomo już, że do Gdyni przyjedzie m.in. obecny mistrz świata w pływaniu na 25 km – Petar Stoychev.

Rywalizacja na wynoszącej ponad 18 kilometrów trasie Hel – Gdynia rozgrywać się będzie 25 sierpnia, między długodystansowymi pływakami światowej klasy z aż czterech kontynentów – Ameryki Północnej i Południowej, Australii i Europy. Wśród wszystkich nadesłanych zgłoszeń pierwszeństwo udziału w BCT Gdynia Marathon mają zawodnicy którzy startowali w ostatnich mistrzostwach świata i Europy na dystansie 25 km. 23 sierpnia do Gdyni przyjedzie m. in. aktualny mistrz świata, który zdobył złoty medal w 2011 r. w Szanghaju – Petar Stoychev. Wśród jego konkurentów znajdzie się między innymi wicemistrz świata z 2009 r. – Australijczyk Trent Grimsey oraz Irlandczyk Chris Bryan. Nie brakuje też zgłoszeń od reprezentantów z Polski.

„Zdecydowałem, że wezmę udział w BCT Gdynia Marathon, ponieważ nie byłem dotąd w Polsce, a wyścig na Bałtyku będzie nowym interesującym doświadczeniem i wyzwaniem. Ponadto pula nagród jest wysoka, co stanowi dla mnie dodatkową motywację” – powiedział Petar Stoychew, który poza złotym medalem mistrzostw Świata, utrzymuje też m.in. od 2007 r. historyczny rekord przepłynięcia w najkrótszym czasie kanału La Manche.

Liderką wśród zarejestrowanych kobiet jest Argentynka, Pilar Geijo – kobieta roku 2011 według klasyfikacji World Open Water Swimming. Zmierzy się m.in. z Amerykanką Megan Melgaard, zwyciężczynią prestiżowych zawodów Pan-American Masters Championship 2012 oraz Włoszką Nicolettą Simonazi, plasującą się na trzynastym miejscu aktualnej klasyfikacji Pucharu Świata FINA 2012. BCT Gdynia Marathon wzbudził zainteresowanie również w międzynarodowym środowisku trenerów i sędziów.

„Bez wątpienia będzie to wyjątkowo interesujący wyścig, który przetestuje zawodników zarówno fizycznie jak i psychicznie. Każde zawody na dystansie zaliczanym do maratonu są wyzwaniem, jednak nieczęsto zdarza się, że do pokonania jest ponad 18 km na morzu w linii prostej. Jestem bardzo podekscytowany, że mogę zaangażować się w takie wydarzenie. Płytkie wody Zatoki Puckiej zapewnią interesujące warunki i nowe doświadczenia dla zawodników, a z drugiej strony stosunkowo chłodna woda Bałtyku sprawdzi ich wytrzymałość. Życzę wszystkim powodzenia” – komentuje sędzia główny BCT Gdynia Marathon oraz sędzia Światowej Federacji Pływackiej, Paul Kendall.

W Komitecie Honorowym imprezy zasiądą m.in. Wojciech Szczurek – Prezydent Gdyni, Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Tomasz Mathea – Dowódca Marynarki Wojennej. Podczas BCT Gdynia Marathon organizatorzy, we współpracy z Urzędem Miasta Gdynia oraz Gdyńskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, zadbają również o dobrą zabawę dla kibiców zgromadzonych na plaży miejskiej w Gdyni. Podczas trwania wyścigu, „miasteczko zawodów” zaoferuje liczne atrakcje, zarówno rozrywkowe, jak i edukacyjne związane z aktywnym wypoczynkiem. Szczegóły podane zostaną już wkrótce. Organizację maratonu wspierają Urząd Miasta Gdyni, Urząd Miasta Helu, Radmor, Swissmed, jednostka Formoza RIB oraz firma Arena.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVN Meteo, Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl. oraz Namiary na Morze i Handel.

*Data Maratonu może ulec zmianie (na 24 lub 26 sierpnia) w zależności od warunków atmosferycznych.

Więcej informacji: Dagmara Łuczka

Rzecznik prasowy BCT Gdynia Marathon Tel. (+48) 795 501 440

 dluczka@bct.gdynia.pl