Rybacy protestowali na Zatoce

mar 29, 2016 | Polskie nowości

1abcrybacyzatoka

Kilkadziesiąt oflagowanych kutrów protestowało na Zatoce Gdańskiej. Nie zgadzają się z rozporządzeniem przygotowywanym przez resort gospodarki morskiej dotyczącym szczegółowych warunków wykonywania rybołówstwa. Chodzi o ograniczenia połowów na Zatoce Gdańskiej i Puckiej. 

Nowelizowane rozporządzenia przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wprowadza zakaz połowu ryb narzędziami ciągnionymi w odległości mniejszej niż 6 mil od brzegu. Dotyczyć ma to jednostek powyżej 12 metrów długości. Obecnie zakaz trałowania obowiązuje do 3 mil morskich. Dla rybaków, szczególnie z Górek Wschodnich i Zachodnich, oznacza to 3-4 godziny płynięcia poza zamkniętą strefę. 

To nie koniec. Nowe przepisy uderzają też w rybaków łodziowych. W myśl regulacji nie mogliby łowić łososi już od połowy września do końca roku. Obowiązywałaby ich strefa 4 mil i większa średnica oczek w sieciach.

W akcji wzięli udział rybacy ze Zrzeszenia Rybaków Morskich – Organizacja Producentów, Organizacji Producentów Władysławowo i Pomorskiej Organizacji Producentów Arka. Kutry wypłynęły z Helu, potem popłynęły do Gdyni, a następnie do Gdańska.

VIK

 

Czytaj więcej na:

http://biznes.trojmiasto.pl/Rybacy-protestowali-na-Zatoce-n100177.html#tri