RWE i FRS Windcat Polska prezentują napędzaną wodorem jednostkę CTV do transportu załogi morskich farm wiatrowych

wrz 27, 2023 | Polskie nowości

RWE i FRS Windcat Polska zaprezentowały w porcie w Ustce jednostkę Hydrocat 55 – jeden z pierwszych na świecie dwupaliwowych statków do transportu załogi (CTV). Jest to jednostka dwupaliwowa, zasilana paliwem MDO, która może być także napędzana wodorem, co pozwala znacząco obniżyć emisję CO2.

W obecności Jacka Maniszewskiego, burmistrza miasta Ustka, przedstawiciele władz lokalnych, środowiska rybackiego, stoczni i portu mieli okazję obejrzeć innowacyjną jednostkę CTV, która zacumowała przy Nabrzeżu Władysławowskim, z którego RWE planuje w przyszłości prowadzić prace serwisowe. RWE zamierza wykorzystać port w Ustce jako bazę operacyjną i serwisową dla F.E.W. Baltic II, swojej pierwszej morskiej farmy wiatrowej na polskich wodach Bałtyku.

Morska energetyka wiatrowa ma kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej w Polsce. Ustka, jako miasto portowe odegra istotną rolę na etapie budowy i eksploatacji projektów offshore na Bałtyku. Wizyta zorganizowana przez RWE dowiodła, że nasz port jest gotowy do obsługi morskich farm wiatrowych – powiedział Jacek Maniszewski, burmistrz Ustki.

Hydrocat 55 posiada silniki dwupaliwowe (napędzane dieslem i wodorem), w których 200 kg wodoru, umożliwi zastąpienie niemal 600 litrów oleju napędowego. Paliwo jest przechowywane w 27 butlach pod ciśnieniem 350 barów. W zależności od zakresu wykonywanych zadań, ta ilość wodoru pozwala nawet na trzy dni pracy statku. Zastosowana technologia pozwala na roczną redukcję zużycia oleju napędowego o 220 000 litrów i emisji CO2 o prawie 600 ton.

Zastosowana technologia jest odpowiednia dla CTV przede wszystkim dlatego, że umożliwia wykorzystanie istniejących silników wysokoprężnych. Nie są wymagane żadne zasadnicze zmiany w silniku głównym, co oznacza, że konserwacja i naprawy nie są skomplikowane, a silnik można łatwo przestawić z powrotem na olej napędowy bez żadnych modyfikacji. Nawet jeśli wodór nie jest dostępny, statek może pracować na tradycyjnym paliwie, co czyni go niezawodnym rozwiązaniem dla morskiej energetyki wiatrowej. Statek Hydrocat 55 będzie gotowy do eksploatacji do końca 2023 roku. Jego siostrzana jednostka Hydrocat 48 działa od ubiegłego roku i obsługuje morskie farmy wiatrowe w Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii – powiedział Tim Kunstmann, Managing Director w FRS Windcat Polska.

Żegluga odpowiada za około trzy procent rocznej globalnej emisji gazów cieplarnianych. Jesteśmy przekonani, że morska energetyka wiatrowa znacząco przyczyni się do dekarbonizacji żeglugi i transportu morskiego. Rozwiązanie proponowane przez FRS Windcat może być postrzegane jako krok milowy w rozwoju jednostek CTV całkowicie napędzanych wodorem. RWE eksploatuje 19 morskich farm wiatrowych w pięciu krajach. Kolejne projekty offshore są w fazie budowy i rozwoju – w tym projekt F.E.W. Baltic II w Polsce. Zależy nam aby nasi usługodawcy oferowali rozwiązania neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla przez cały okres eksploatacji naszych morskich farm wiatrowych – dodał Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland w RWE.

F.E.W. Baltic II – pierwsza morska farma wiatrowa RWE u wybrzeży Polski
RWE rozwija swoją pierwszą morską farmę wiatrową u wybrzeży Polski. Projekt F.E.W. Baltic II zlokalizowany jest na północ od Ławicy Słupskiej, w wyłącznej strefie ekonomicznej w środkowej części polskiego Morza Bałtyckiego. Przy planowanej mocy zainstalowanej wynoszącej 350 megawatów, farma wiatrowa będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość zielonej energii, aby zasilać około 350 000 gospodarstw domowych. Kontynuujemy rozwój projektu, prace są w toku a jego oddanie do użytku spodziewane jest pod koniec tej dekady.

RWE Offshore Wind