Ruszają pieniądze na bardziej zrównoważone rybołówstwo

paź 24, 2013 | Rybołóstwo

walesaEuroposłowie dali zielone światło dla stanowiska Parlamentu Europejskiego w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Nowy instrument powinien wejść w życie 1 stycznia 2014 roku i w latach 2014-2020 jego budżet wyniesie 6,3 mld euro.

– Najbardziej kontrowersyjne zapisy dotyczyły odnowy oraz modernizacji floty. Nowe państwa członkowskie, w tym Polska, nie miały możliwości skorzystania z mechanizmu odnowy floty, co w sposób znaczący zmniejsza ich konkurencyjność na wodach Morza Bałtyckiego. Przykładowo na koniec 2010 roku średni wiek bałtyckiej floty rybackiej w Polsce wynosił 42 lata dla kutrów i 24 lata dla łodzi rybackich. Wsparcie modernizacji, w tym wymiany silników, jest więc niezbędne aby zwiększyć bezpieczeństwo pracy rybaków. To szczególnie ważne w sektorze rybackim, który jest jedną z najbardziej niebezpiecznych profesji – skomentował eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa, członek komisji rybołówstwa PE.

Dodatkowo, według posła, wymiana silników wydatnie wpłynie na zmniejszenie emisji CO2 i innych szkodliwych substancji ze statków rybackich.

– Reforma unijnej polityki rybołówstwa opiera się na zdroworozsądkowym podejściu, że nie można łowić więcej zasobów niż jest się w stanie w ciągu jednego roku odnowić. Fundusz wychodzi na przeciw oczekiwaniom sektora przy jednoczesnym uwzględnieniu problemów zrównoważonego zagospodarowania zasobów – dodał Wałęsa.

– Stworzony został system zachęt dla rybaków, by połowy były mniej szkodliwe dla ekosystemów morskich i aby zatrzymana została nadmierna ich eksploatacja. Nowy fundusz będzie wspierał m.in. innowacyjne projekty, takie jak zastępowanie obecnie używanych sieci rybackich na bardziej selektywne. Pozwoli to ograniczyć niechciane połowy i odrzuty – podsumował Jarosław Wałęsa.

Przyjęty dokument jest stanowiskiem Parlamentu Europejskiego i stanowi punkt wyjścia dla dalszych negocjacji. Następnym etapem są rozmowy trójstronne z Komisją Europejską i Radą.

* Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, jest największą i najbardziej wpływową grupą polityczną w Parlamencie Europejskim skupiającą 275 posłów z 27 państw członkowskich UE.