Rusza Festiwal Żagli ISSA 2014

kwi 29, 2014 | Polskie nowości

1dsccrW czasie nadchodzącego długiego majowego weekendu 1-4 maja startuje Festiwal Żagli ISSA 2014. W ubiegłym roku organizowany był jedynie w Kołobrzegu, w tym roku odbędzie się aż 10 imprez żeglarskich na Mazurach i nad Bałtykiem. W planie są kolejne – w basenie Morza Śródziemnego. Organizatorem imprezy jest Federacja Szkół Żeglarskich ISSA.

Festiwal Żagli to nie tylko same regaty:

– żeglarze będą mogli m.in. wystartować w regatach o Puchar ISSA i wylosować wiele atrakcyjnych nagród (m.in. jachtowy sprzęt elektroniczny), uczestniczyć w wykładach, poznać nowości sprzętowe
i akcesoria żeglarskie w minitargach, bawić się podczas wieczornych koncertów szantowych i nie tylko…

– miłośnicy i amatorzy, którzy nie próbowali dotąd żeglarstwa będą mieli okazję przepłynąć się jachtem ze skipperem ISSA podczas krótkich rejsów, uczestniczyć w zabawach, warsztatach i animacjach żeglarskich w porcie (przygotowanych także z myślą o dzieciach), wziąć udział
w wykładach z podstaw żeglarstwa, a także w wielu nie tylko żeglarskich atrakcjach oraz wieczornych wspólnych spotkaniach,

– instruktorzy żeglarstwa będą mogli unifikować uprawnienia do uzyskania certyfikatów w systemie ISSA, a żeglarze wymienić patenty ISSA Poland na nowe wzory certyfikatów ISSA wydawane w Anglii.

KALENDARZ FESTIWALU ŻAGLI ISSA 2014:

maj 1-4 – Wrota Mazur (Imionek k. Pisza)

maj 15-18 – Giżycko (Ekomarina)

czerwiec 26-28 – Darłowo (Darłówko Wschodnie)

lipiec 4-6 – Łeba

lipiec 18-20 – Kołobrzeg (współorganizatorem jest Akademia Morska w Szczecinie)

lipiec 25-26 – Ustka

sierpień 15-17 – Mikołajki

sierpień 22-24 – Malmö, Limhamn (Småbåtshamn)

wrzesień 5-7 – Giżycko (Stranda)

wrzesień 11-14 – Nexø

STARTUJEMY

Inauguracja cyklu regat i pikników żeglarskich Festiwal żagli ISSA 2014 odbędzie się 1-4 maja w miasteczku żeglarskim Wrota Mazur w Imionku k. Pisza. Zapraszamy zarówno żeglarzy na regaty po jez. Roś, jak i motorowodniaków na zlot skuterów wodnych, paradę i wspólne pływanie oraz wszystkich zainteresowanych żeglarstwem turystów i mieszkańców okolic. Wspólnie rozpoczynamy polski sezon żeglarski na jez. Roś we Wrotach Mazur – a tam: warsztaty, wykłady, minitargi, Przegląd Piosenki Żeglarskiej Wrót Mazur 2014, wieczory nie tylko przy szantach – wiele atrakcji także w ciągu wspólnie spędzanych dni.

Program Festiwalu Żagli ISSA 2014 we Wrotach Mazur

– regaty http://festivalofsails.org/atrakcje/wrota-mazur-pisz

– inne atrakcje http://festivalofsails.org/atrakcje/wrota-mazur-pisz

Celem Festiwalu Żagli ISSA integracja środowisk żeglarskich, promowanie nowych obiektów infrastruktury żeglarskiej oraz propagowanie żeglarstwa jako wspaniałego, ekologicznego, rekreacyjnego, ale i odpowiedzialnego sposobu na spędzanie wolnego czasu.
W Polsce w organizacji Festiwalu Żagli ISSA 2014 Federacja współpracuje z wybranymi miastami
i portami polskiego wybrzeża (Darłowo, Łeba, Kołobrzeg, Ustka) oraz miastami i portami w regionie Wielkich Jezior Mazurskich (Giżycko, Mikołajki i Pisz).

Każdy Festiwal Żagli ISSA to:

•    Regaty żeglarskie o charakterze rekreacyjnym z zachowaniem wszystkich zasad typowych regat (trasy, zasady pierwszeństwa, sędziowie, puchary itp.), jednak dodatkowe nagrody losowane będą wśród wszystkich uczestników regat – każdy z załogantów ma szansę na nagrodę, a podczas każdej edycji rozlosowanych będzie kilkadziesiąt nagród.
     Poza właścicielami jachtów, w regatach mogą uczestniczyć żeglarze oraz osoby zainteresowane żeglarstwem, które nie posiadają własnego jachtu – na jachtach wyczarterowanych samodzielnie. Organizatorzy pomogą też znaleźć dla nich miejsca na jachtach uczestniczących w imprezach. Zapraszamy także do skorzystania z oferty specjalnej na czarter jachtu GibSea: http://festivalofsails.org/oferta_specjalna

•    Piknik żeglarski w porcie, w ramach którego odbywać się będą uroczyste żeglarskie inauguracje Festiwalu Żagli ISSA w poszczególnych portach, prezentacje galowe uczniów szkół morskich, wykłady i warsztaty żeglarskie dla doświadczonych żeglarzy, jak i dla amatorów nt. podstaw żeglowania, zabawy oraz animacje dla dzieci, na scenach występy lokalnych zespołów muzycznych, nie tylko szantowych, także dziecięcych i młodzieżowych, kabaretów, prelekcje fundacji działających na rzecz popularyzacji bądź ekologicznej ochrony regionu (np. Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich), prezentacje organizacji promujących region (Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, Muzeum Pomorza Środkowego, 7 cudów Mazur), pokazy sztuk walk szkoły „Protektor”, degustacje potraw regionalnych i smakołyków oraz wiele innych atrakcji. Na scenach wręczane będą także nagrody za pierwsze miejsca w regatach.

•    Minitargi –  w kilkunastu namiotach swoje usługi oraz produkty będą prezentować sponsorzy i partnerzy festiwalu – m.in. firmy międzynarodowe, ogólnokrajowe oraz lokalne, producenci sprzętów i akcesoriów oraz dostawcy usług żeglarskich. W trakcie festiwalu oferowane będą ponadto różnego rodzaju promocje.

•    Warsztaty i szkolenia. W ramach części edukacyjnej odbędą się wykłady, prezentacje i zajęcia,
których celem jest przekazanie użytecznej pogłębionej wiedzy dla żeglarzy oraz podstawowych wiadomości dla tych, którzy zechcą zainteresować się żeglowaniem od początku w teorii oraz w praktyce. Zajęcia będą obejmowały m.in. następujące tematy: wstęp do nawigacji, nawigacja elektroniczna, locja, planowanie rejsów pełnomorskich, pływy, zarządzanie energią na jachcie, podstawy żeglowania, ubezpieczenia.

Wszystkie informacje na stronie www.festivalofsails.org oraz na profilu facebookowym ISSA Poland.