RPA: wielki masowiec przełamał się na pół w pobliżu portu

sie 21, 2013 | Polskie nowości

1masowiecpolWielki masowiec bandery panamskiej z ładunkiem 148 tys. ton węgla, który w poniedziałek przy sztormie wszedł na mieliznę wkrótce po wyjściu z portu Richards Bay na wschodnim wybrzeżu RPA, przełamał się na pół – poinformowały dziś władze żeglugowe.

„Holowniki próbowały pomóc statkowi, ale bezskutecznie. Statek odkształcił się i przełamał na pół” – głosi oświadczenie zarządzającej portem firmy Transnet.

W poniedziałek 23 członków załogi masowca „Smart”, w tym jego kapitan, zostało ewakuowanych śmigłowcem na ląd. Nikt z nich nie odniósł obrażeń.

Wrak nie blokuje szlaków żeglugowych Oceanu Indyjskiego ani nie zakłóca pracy największego na kontynencie afrykańskim terminala węglowego w Richards Bay. – W tej chwili nie ma żadnych następstw dla środowiska. Jak na razie nie stwierdzono wycieku paliwa – powiedział agencji Reuters menedżer portu Preston Khomo.

Liczący 230 metrów długości i 151 279 ton nośności masowiec jest własnością armatora Alpha Marine Corp. Załadowany w Richards Bay węgiel miał dostarczyć do Chin. Na razie nie wiadomo, jakiego rodzaju był to węgiel.

Jest to już drugi wypadek statku handlowego u wybrzeży RPA w tym miesiącu. 8 sierpnia liczący 165 metrów długości frachtowiec Kiani Satu z ładunkiem ryżu wszedł na mieliznę w rejonie portu Buffels Bay na wschód od Kapsztadu. Spowodowało to wyciek paliwa do oceanu.

 

 

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl