Rozpoczęła się operacja podniesienia Concordii

wrz 16, 2013 | Polskie nowości

1concordiaKoło włoskiej wyspy Giglio rozpoczęła się w poniedziałek rankiem operacja podniesienia wraku statku Costa Concordia, leżącego w morzu od katastrofy w styczniu 2012 roku. Dominuje optymizm i przekonanie, że to gigantyczne przedsięwzięcie zakończy się sukcesem.

Z powodu nocnej burzy o dwie godziny przełożono rozpoczęcie operacji podniesienia wraku statku Costa Concordia koło włoskiej wyspy Giglio – poinformował szef włoskiej Obrony Cywilnej Franco Gabrielli. Prace miały zacząć się w poniedziałek ok. godziny 6 rano.

Przyczyną opóźnienia – jak wyjaśnił Gabrielli – jest to, że w nocy z niedzieli na poniedziałek przeszła nad wyspą gwałtowna burza, która uniemożliwiła ekipom technicznym ustawienie przy wraku części sprzętu pływającego oraz innych maszyn.

Nie ustawiono m.in. tratwy, na której mieści się sztab kontrolny.

„Nie ma żadnego powodu o charakterze technicznym, który budziłby zaniepokojenie” – zapewnił Gabrielli na konferencji prasowej.

Obrona Cywilna informowała w niedzielę, że prace związane z wydobywaniem wraku może zablokować w ostatniej chwili jedynie nieprzewidziane pogorszenie pogody i warunków na morzu.

Przewiduje się, że obrócenie leżącej na burcie Concordii o 65 stopni, a następnie ustawienie jej na tzw. sztucznym dnie potrwa od 12 do 24 godzin.

Operacja, w którą zaangażowanych jest około 500 ekspertów i techników z 26 krajów, ma kosztować co najmniej 600 milionów euro.

Wycieczkowiec o długości 300 metrów, wysokości 70 metrów i pojemności 114 tys. ton rejestrowych brutto uległ katastrofie 13 stycznia ubiegłego roku, wchodząc na skały u brzegów wyspy. Zginęły wtedy 32 osoby.

Źródło: wnp.pl

fot. a.abcnews.com