Rozmowy o możliwości współpracy z regionem Berlina i Brandenburgii

lip 1, 2013 | Port Szczecin

1berlinb26 czerwca 2013 Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA gościł delegację z regionu Berlina-Brandenburgii. Głównym celem wizyty przedstawicieli stowarzyszenia LogistikNetz Berlin-Brandenburg było zbadanie możliwości współpracy z firmami działającymi w portach Szczecina i Świnoujścia oraz instytucjami regionu zachodniopomorskiego.

Delegacją przewodził prof. dr Herbert Sonntag, Prezes Zarządu LogisticsNet Berlin-Brandenburg (LNBB) i prorektor Uniwersytetu Technicznego Nauk Stosowanych w Wildau, oprócz niego w spotkaniu udział wzięli także: Andreas Schulz z centrum magazynowego Dock 100 Logistik GmbH w Berlinie oraz Wulfram Overman z Wagener & Herbst Management Consultants Gmbh w Poczdamie, który jest także szefem unijnego projektu „Berlin-Brandenburg as hub in seaport hinterland transport”.

Goście zapoznali się z ofertą usługową oraz możliwościami inwestycyjnymi i planami rozwoju portów w Szczecinie i Świnoujściu. Następnie dalsza część spotkania poświęcona została przedstawieniu możliwości współpracy logistycznej firmom obrotu portowego oraz instytucjom reprezentującym nasz region. W Kantynie Portowej około 40 przedsiębiorców branż transportu, spedycji i logistyki zapoznało się z ofertą stowarzyszenia LogistikNetz Berllin-Brandenburg . O możliwościach współpracy dyskutowano rozważając przede wszystkim potrzeby przewozów kolejowych, rozwoju transportu intermodalnego oraz poprawy parametrów żeglugowych rzeki Odry.1berlin2

Dzięki dogodnym połączeniom transportowym – w szczególności śródlądową drogą wodną przez rzekę Odrę i kanał Odra- Hawela, porty w Szczecinie i Świnoujściu odgrywają istotną rolę w obsłudze transportowej  obszaru Berlina i Brandenburgii. Z tego względu Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA od wielu lat rozwija współpracę z regionem Berlina i Brandenburgii. Jedną z ostatnich inicjatyw w tym zakresie było zorganizowanie w grudniu 2012 seminarium w Berlinie, podczas którego ZMPSiŚ SA przedstawił wraz z przeładowcami portowymi ofertę usługowo-inwestycyjną, skierowaną przede wszystkim do spedytorów i logistyków z obszaru Berlina i Brandenburgii. Spotkanie w Kantynie Portowej było kontynuacją współpracy podjętej ze stowarzyszeniem podczas grudniowego spotkania w Berlinie.