Resko w Szczecinie

sty 13, 2014 | Polskie nowości

1Resko1Należący do Polskiej Żeglugi Morskiej masowiec „Resko” przypłynął do Polic z ładunkiem fosforytów. Od tygodnia natomiast cumuje przy nabrzeżu Bułgarskim w Szczecinie, gdzie przechodzi prace modernizacyjne.

Statek jest typowym jeziorowcem, czyli jednostką przystosowaną do pływania po Wielkich Jeziorach Północnoamerykańskich. Ma nośność 30 tys. ton, 190 m długości i 23 m szerokości. Zbudowany w 2010 r. (w chińskiej stoczni Mingde Shipyard), jest jedym z nowej serii ośmiu jeziorowców PŻM.

W Szczecinie „Resko” przechodzi prace modernizacyjne.

– Obejmują one m.in. modyfikację systemu przewłok rolkowych – w celu bezpieczniejszej żeglugi na jeziorach amerykańskich – tłumaczy Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy PŻM. – Modernizowany jest też system kładzenia masztu radarowego, by umożliwić zawinięcie do większej liczby portów w USA i Kanadzie, na przykład do portu Toledo, gdzie żegluga odbywa się pod mostami.

Ponadto prowadzone są prace mające na celu potwierdzenie klasy statku.

– Dodatkowo, korzystając z wizyty jednostki w Szczecinie, naukowcy ze szczecińskiej Akademii Morskiej zaplanowali wykonanie na „Resku” badań dotyczących możliwości ograniczenia drgań w systemach siłowni – dodaje K. Gogol.

Przewiduje się, że statek pozostanie w Szczecinie co najmniej do 15 stycznia.

(ek)

 

Źródło: 24kurier.pl